Zarządzasz placem zabaw? Tych błędów nie popełniaj

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak mantrę powinni sobie to powtarzać zarządzający placami zabaw, mając na uwadze dobro wszystkich małoletnich brzdąców. W przypływie emocji i energii nie zawsze są w stanie prawidłowo ocenić zagrożenie. Również rodzice – chociaż będący odpowiedzialni za swoje pociechy – nie mają należytej wiedzy z zakresu BHP. Koncentrują się przede wszystkim na zachowaniu swoich dzieci, nie zawsze zwracając uwagę na jakość ogrodzeń, kosze na śmieci, rodzaj nawierzchni czy typ zabezpieczeń.

Gnizeno_2

Jeśli jednak zauważymy, że jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy natychmiast zgłosić do administracji, aby usunąć usterki, które mogą być niebezpieczne dla naszego dziecka.

Ogrodzenia ma znaczenie

W jednym z artykułów zastanawialiśmy się nad koniecznością zainstalowania ogrodzeń, ale niestety nie wszystkie place zabaw są właściwie ogrodzone, co powoduje kolejne powody do zaniepokojenia. Rodzice muszą być dużo ostrożniejsi podczas zabawy swoich pociech. Do tego dochodzi również aspekt ochrony urządzeń na placu zabaw, które mogą być – szczególnie nocą – uszkodzone przez wandali czy zwierzęta (jeśli plac zabaw znajduje się blisko lasu lub parku).

Jeśli dzieci mają ogrodzone miejsce zabawy, wtedy rodzice mogą dużo lepiej kontrolować ich poczynania, a poza tym mamy pewność, że taki plac zabaw jest utrzymany w odpowiedniej czystości. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy – jako właściciele – systematycznie sprawdzać, czy nie ma żadnych śmieci, które mogłyby zagrażać zdrowi. Mamy na myśli przede wszystkim butelki, puszki czy inne groźne przedmioty. Nie pozwólmy, żeby dzieci miały do nich dostęp. Mogą się skaleczyć, połknąć czy pobrudzić.

Huśtawka a wykonanie

Huśtawki – jak już zdążyliście się zorientować – to jedne z najpopularniejszych urządzeń, a tym samym – najczęściej eksploatowanych, a więc muszą być regularnie konserwowane, aby materiały nie zużywały się zbyt często.

Pamiętajmy również, że siedziska nie mogą być zbyt twarde (powinny być wykonane z gumy), a łańcuch nie może być zbyt sztywny. Często takie konstrukcje zauważamy w starszych modelach, które powinny być wymieniane na nowsze, aby nie zagrażały zdrowiu i życiu dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*