Zanim Twoje dziecko pójdzie na plac zabaw…

Dzieci uwielbiają się bawić i nic w tym dziwnego. W końcu kiedy mają beztrosko spędzać czas, jak nie w pierwszych latach życia? Niestety w tym wieku chyba nikt nie zastanawia się nad własnym bezpieczeństwem czy konsekwencjami nieodpowiedzialnego zachowania. Z tego względu jednym z obowiązków rodziców jest przewidywanie i w miarę możliwości, chronienie swoich pociech przed nieszczęściem.

playground-902226_1280

Dziś w Polsce niemal na każdym osiedlu znajduje się przynajmniej jeden plac zabaw, jednak znaczna większość z nich jest powszechnie dostępna i nikt nie pilnuje całego terenu przez 24 godziny na dobę. Pomimo obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli przez administratora, warto każdorazowo we własnym zakresie przyjrzeć się urządzeniom zabawowym i otoczeniu.

Przede wszystkim sprawdź czystość terenu. Nie powinno być żadnych śmieci, szczególnie rozbitego szkła, nie wspominając już o odchodach zwierząt. Przyjrzyj się również huśtawkom, drabinkom, piaskownicy i pozostałym konstrukcjom. Nie mają prawa wystawać z nich żadne śrubki, gwoździe czy inne ostre elementy. Drewno powinno być w dobrym stanie (niespróchniałe), a na metalowych częściach farba nie powinna odpryskiwać i nie pojawiać się rdza. Pamiętaj, że pomiędzy poszczególnymi urządzeniami muszą zostać zachowane odpowiednie odległości, by dzieci na siebie nie wpadły.

Twojej uwadze nie powinno umknąć również ogrodzenie, które zabezpiecza przed wybiegnięciem na ulicę czy nagłym zniknięciem z placu zabaw. Co więcej ogranicza to wtargnięcie na plac zabaw osobom niepożądanym (np. poruszającym się na rowerach, deskorolkach, hulajnogach lub wyprowadzającym psy na spacer). Równie ważna jest nawierzchnia, szczególnie tam, gdzie znajdują się huśtawki lub dziecko ma możliwość wspiąć się na wysokość powyżej 1 metra. Obszary te powinny być pokryte specjalną gumą lub kilkucentymetrową warstwą piasku, które zamortyzują upadek. Na pewno złym pomysłem w tych miejscach jest trawa, ubita ziemia, a tym bardziej – beton.

Choć wydawać by się mogło, że aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę jest bardzo wiele, w praktyce nie zajmuje to aż tak dużo czasu. Mimo wszystko lepiej rozejrzeć się po placu zabaw, jeszcze zanim nasze dziecko zacznie spędzać beztrosko czas. Potem może być już za późno.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*