Zakręcony czas dzieciństwa

Wyposażenie nowoczesnych placów zabaw jest bardzo kolorowe i różnorodne. Zarówno poszczególne urządzenia, jak i całe zestawy różnią się od tych, które można było spotkać 20 – 30 lat temu, choć większość z nich nie jest zupełną nowością. Dokładnie tak wygląda sprawa z karuzelą.

To urządzenie znajduje się na placach zabaw dla dzieci już od wielu lat, natomiast dziś wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim różni się konstrukcją, która zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo niż miało to miejsce kiedyś. Aspekt ten jest bardzo istotny i często wzbudza obawy u opiekunów. W końcu karuzela dość szybko się obraca, a dziecko może w każdej chwili puścić się lub stracić równowagę i spaść. Co najważniejsze na publicznych placach zabaw dominują modele o maksymalnej wysokość upadku nie większej niż kilkanaście centymetrów. Zdarzają się również i te z siedziskami na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wówczas obowiązkowo muszą zostać zamontowane barierki, uchwyty lub poręcze. Rodzaj karuzeli należy ponadto dopasować do użytkowników. Dzieci w każdym wieku powinny korzystać z urządzeń im dedykowanych, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Oprócz niezbędnych zabezpieczeń, warto również przyjrzeć się nawierzchni, która znajduje się dookoła karuzeli. Na pewno nie może to być kostka brukowa, beton czy wysypane kamienie. Dobrym rozwiązaniem jest trawnik, jednak ten dość szybko może zostać wydeptany – wówczas niezbędne jest uzupełnienie nawierzchni. Lepiej zatem zainwestować w piasek czy żwir. Te nawierzchnie sypkie doskonale zamortyzują ewentualny upadek, a ich warstwa nie musi przekraczać 20 cm.

Jeśli karuzela na placu zabaw i teren wokół niej zostały odpowiednio przystosowane, jej użytkownikom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Oczywiście pod warunkiem, że najmłodsi korzystają z niej zgodnie z przeznaczeniem. Nie oznacza to, że można tracić dziecko z oczu, jednak uspokajamy rodziców, że nie ma wielkich powodów do obaw.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*