Zabawki kiedyś i dziś cz. 1

Jeszcze całkiem niedawno dzieci miały niewiele do powiedzenia i ich upodobania nie były brane pod uwagę. Poza tym ilość zabawek, nie wspominając już o samej formie, znacząco odbiegała od tych, którymi najmłodsi bawią się dziś. Współczesne place zabaw to prawdziwy luksus!

rocking-horse-982798_1280

Pierwsze zabawki pojawiły się wraz z rozwojem naszych bardzo dalekich krewnych – ludzi pierwotnych. Wprawdzie były to w jedynie kamienie, odłamki drewna czy kości i zdarzało się, że dzieci się nimi kaleczyły. Wraz ze stopniowym opanowywaniem umiejętność obróbki dostępnych surowców, zmieniały się również zabawki. Powstanie pierwszej lalki, jaką udało się odnaleźć, datowane jest na czasy Starożytnego Egiptu. Uszyto ją z tkaniny, a jej rączki i nóżki były ruchome. Ponadto nie zapomniano o sukience, biżuterii, a także włosach czy rysach twarzy. W tym okresie grywano również w warcaby czy inne gry planszowe, jak szakal i pies. Córeczki starożytnych Rzymian i Greków mogły bawić się malutkimi mebelkami i naczyniami, natomiast synowie mieli do dyspozycji drewniane miecze, figurki jeźdźców i koni wraz z powozami.

Forma średniowiecznych zabawek nie odbiegała istotnie od starożytnych, jednak znacząco je udoskonalono i były zamawiane u konkretnych rzemieślników. Niestety nie wszystkie dzieci miały możliwość zabawy pięknymi lalkami, szklanymi kulami, wiatrakami czy rycerzykami. Te atrakcje przeznaczone były jedynie dla najmłodszych z wyższych sfer i służyły przede wszystkim przygotowaniu do przyszłej roli społecznej. Pociechy niezamożnych musiały pomagać swoim rodzicom w utrzymaniu rodziny i często chodziły do pracy. Mimo to potrafiły czerpać radość z drobiazgów i bawiły się szyszkami, żołędziami, kamyczkami, kolorowymi szkiełkami czy innymi elementami, które udało im się znaleźć. Tworzyły z nich ludziki, wyobrażały sobie scenerię i okoliczności, dzięki czemu bardzo rozwijały swoją kreatywność.

A co było dalej?

Dowiecie się już niebawem!

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*