Wypadek na placu zabaw

Bezpieczeństwo dzieci to podstawa i dla każdego ceniącego się producenta placów zabaw powinno stanowić priorytet. Mimo dokładania wszelkich starań bywa i tak, że na terenie przeznaczonym dla najmłodszych dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Dzieci niestety są nieobliczalne i wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że nie da się przewidzieć każdej sytuacji. Należy również pamiętać o tym, że na placu zabaw, dzieci zawsze muszą być pod opieką dorosłych, a przy wejściu na każdy plac zabaw obowiązkowo musi znajdować się regulamin. Dla przypomnienia dodamy, że na wspomnianej tablicy nie może zabraknąć podstawowych numerów alarmowych i telefonu kontaktowego do administratora. Jak się zachować, gdy dojdzie do poważnego naruszenia zdrowia naszej pociechy na placu zabaw?

crying-513164_1280

Przede wszystkim dowiedz się, czy dziecko jest przytomne. Spróbuj nawiązać z nim kontakt, ewentualnie delikatnie nim potrząśnij. Jeżeli dziecko nie reaguje, w pierwszej kolejności wezwij pogotowie ratunkowe. Poinformuj o miejscu zdarzenia i obrażeniach, do jakich doszło. Czekając na pomoc, odwróć dziecko na plecy i delikatnie odchyl głowę w tył. Tym sposobem udrożnisz drogi oddechowe. Następnie sprawdź, czy dziecko oddycha – zaobserwuj ruchy klatki piersiowej, pochyl się nad ustami dziecka i staraj usłyszeć oddech oraz wyczuć go na policzku. Upewnij się również, czy w ustach nie ma żadnego ciała obcego. Następnie sprawdź czy jest wyczuwalne tętno. Wystarczy, że przyłożysz dwa palce do tętnicy szyjnej (u niemowląt na wewnętrznej stronie ramienia). Uważaj jednak z badaniem pulsu za pomocą kciuka. Zdarza się bowiem wyczuć swoje własne tętno. W przypadku, gdy jesteś PEWIEN, że nie ma oznak krążenia, przejdź do masażu serca:

  1. Wyczuj palcem dolny koniec mostka i odmierz 1/3 tej długości.
  2. Przyłóż w tym miejscu nasadę dłoni, znajdującą się tuż poniżej nadgarstka
  3. Jedną, wyprostowaną ręką wykonuj uciśnięcia z taką siłą, by klatka piersiowa wcisnęła się na ok. 1/3 głęboko swojej głębokości (w przypadku, gdy dziecko jest większe albo siła ratownika – nieduża, można uciskać mostek obiema dłońmi.)
  4. Częstotliwość uciśnięć powinna wynosić ok. 100 na minutę

Możesz dodatkowo wykonać wdechy w proporcji 30 uciśnięć i dwa wdechy, jednak obecnie uważa się, że wystarcza sam masaż serca. Wówczas nie ma przerw na wdechy, jednak warto co jakiś czas sprawdzać, czy krążenie nie zostało przywrócone.

first-aid-850489_1280

Po zajściu warto pamiętać o sporządzeniu notatki, która może posłużyć za cenne źródło wartościowych informacji o całym zdarzeniu. Jest to dobra podstawa np. do złożenia wniosku o przeprowadzenie kontroli przez odpowiednią instytucję a nawet samego producenta.

Warto podkreślić, że dokument mogą wypełnić zarówno rodzice poszkodowanego, jak i świadkowie czy właściciele placu. Bez względu na to, kto go sporządzi należy poświecić szczególną uwagę na następujące fakty:

– miejsce wypadku – konkretny plac zabaw, dane jego właściciela lub zarządcy, informacje o urządzeniu, gdzie wydarzyło się całe zajście
– szczegóły wypadku – data, godzina, dokładny opis sytuacji
– informacje o poszkodowanym/poszkodowanych, umożliwiające dokładną analizę zajścia – wiek, płeć, w co było wówczas dziecko/dzieci ubrane, włącznie z obuwiem
– obrażenia, jakich doznał poszkodowany/poszkodowani
– dane kontaktowe osoby wypełniającej formularz

Mamy nadzieję, że powyższe informacje nigdy nie będą Wam potrzebne, jednakże o takich wydarzeniach również trzeba myśleć. Lepiej być przygotowanym na sytuacje awaryjne, niż nie wiedzieć jak się zachować, gdy spotka nas coś nieprzewidzianego.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*