Wandalizm – jak sobie z nim radzić?

Każdy z nas jest inny. Zamiary poszczególnych osób, podobnie jak zainteresowania, status materialny, pochodzenie czy styl życia są bardzo zróżnicowane i nie można wszystkich oceniać jednakowo. Bardzo wielu ludzi jest dobrych, uczciwych i kulturalnych, jednak są też i tacy, którzy lubią niszczyć to, co ktoś stworzył. Mamy tu na myśli wandali.

Chuliganów można niestety spotkać w każdej okolicy i wcale nie muszą to być osoby bardzo młode, choć tych jest zdecydowanie więcej. Ale zanim ocenimy ich po czynach, może warto zastanowić się, czy naprawdę aż taką przyjemność sprawia im niszczenie cudzego mienia i jakie są tego prawdziwe powody? Przecież tacy się nie urodzili…

stickers-428008_1920

Nie będziemy się dziś zajmować ocenianiem innych, a skutkami ich działań, ponieważ te nierzadko bywają bardzo kosztowne i pośrednio dotykają tych, którzy niczemu nie zawinili. Pewnie każdy z Was miał kiedyś okazję widzieć przewrócony śmietnik, uszkodzone ogrodzenie czy zniszczony domek na placu zabaw. Wielu zarządców i gospodarzy terenów rekreacyjnych bądź też osiedli mieszkaniowych boryka się z takimi incydentami. Choć walka nie jest łatwa, nie wolno stać bezczynnie, bo taka postawa na pewno nie rozwiąże problemów. Zatem jakie działania należy podjąć?

Przede wszystkim warto zadbać o to, by nie tylko dzieci miały gdzie spędzać czas, ale również i młodzież. Plac zabaw najlepiej umieścić w okolicy, gdzie znajduje się boisko sportowe czy siłownia „pod chmurką”. Jedną z głównych przyczyn popadania młodzieży w nałogi oraz niszczenia użyteczności publicznej jest brak zajęć. Jeśli każdy będzie miał możliwość ciekawie spożytkować czas wolny, z pewnością uda się uniknąć wielu zniszczeń lub nawet całkowicie je wyeliminować. Nie powinno też zabraknąć ławek, co pozwoli uniknąć siadania na ogrodzeniu. Ciekawą alternatywą dla standardowych siedzisk są ławki młodzieżowe.

awka_drew_mlodziezowa

Dość często da się zauważyć młodych ludzi siedzących na oparciach i brudzących butami siedziska ławek. Ten model stworzyliśmy po to, by zapobiec niszczeniu standardowych ławek, ale tym samym nie zabraniać młodzieży siedzenia w taki sposób, jaki preferują. Należy również przygotować kary, jakie będą egzekwowane w przypadku dewastacji. Może to być grzywna, prace społeczne itp. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w monitoring placu zabaw lub całej okolicy. Często już sama świadomość bycia nagrywanym i obserwowanym działa odstraszająco. W takim przypadku konieczna jest tabliczka z informacją „obiekt monitorowany”. Jeśli problem jest naprawdę poważny, sugerujemy również zwiększyć częstotliwość patroli straży miejskiej bądź funkcjonariuszy ochrony.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*