Wakacje z dzieckiem. Góry

Wspaniały czas wakacji nieubłaganie dobiega końca, jednak niektórzy wciąż są poza domem lub mają w planach kilkudniowy wyjazd. Rodzice małych dzieci najczęściej wybierają wyprawy nad morze, gdyż plaża, piasek i morskie fale to dla najmłodszych istny plac zabaw. Są jednak i tacy, którzy bez dwóch zdań preferują aktywnie spędzać czas i wędrówki po górach im niestraszne. Nawet z dziećmi.

father-868394_1280

Nie da się ukryć, że najmłodsi często nie przepadają za kilkugodzinnymi wędrówkami, a tym bardziej trudno im dostrzec piękno w zabytkach czy malowniczych krajobrazach, na widok których dorosłym zapiera dech w piersiach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ do wszystkiego trzeba dojrzeć, jednak nie oznacza to, że góry są zarezerwowane wyłącznie dla starszych.

Wspólne zdobywanie pierwszych szczytów to doskonała przygoda, która na długo zostaje w pamięci. Oczywiście sęk w tym, by stawiać poprzeczkę stosownie do możliwości najmłodszych. Pamiętajmy, że ich mięśnie nie są tak silne i o wiele szybciej się męczą, a przecież to ma być przyjemność a nie kara. By zachęcić dziecko do wyprawy, dobrym pomysłem jest wymyślenie jakiejś zabawy lub opowiedzenie historyjki o podróżnikach, będącej tytułem wstępu do Waszej podróży.

Wakacje w górach to również doskonały sposób na zdrową porcję ruchu. W tych rejonach powietrze jest zdecydowanie mniej zanieczyszczone, a przy tym hartuje najmłodszych. Tereny górskie są także bogactwem niecodziennej roślinności i dzikich zwierząt leśnych, które żyją w swoim naturalnym środowisku. Tamtejsza fauna i flora są nieskażone i dopóki jeszcze jest możliwość, pokazujmy swoim dzieciom te obszary. Być może ich dzieci lub wnuki nie będą miały takiej okazji. Niestety działalność człowieka ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne…

Obierając ten kierunek na wakacje pamiętaj, by zabrać odpowiednie ubrania dla dzieci. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, jednak wchodząc na szczyt można się bardzo rozgrzać. Koniecznie rób przerwy, a do plecaka spakuj coś do jedzenia i picia. Co ważne nie planuj zwiedzania w każdy dzień i nie namawiaj do tego swojego dziecka. Przecież możecie jakiś dzień spędzić grając w gry planszowe czy korzystając z atrakcji dla najmłodszych, które znajdują się w pobliskim mieście jak park rozrywki czy aquapark.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*