Wakacje w ogrodzie cz.1

Spędzając wakacje z dzieckiem w domu, warto zaplanować już teraz kilka atrakcyjnych rozrywek, które urozmaicą najbliższe tygodnie. Pamiętajmy, że wcale nie muszą to być bardzo wyszukane i skomplikowane zabawy, ale ważne, by dopasować je stosownie do wieku.

little-boy-108417_1280Dzieci do 3 roku życia są na samym początku swojej drogi poznawania świata. Zdobywają podstawowe umiejętności, a każda czynność, przedmiot czy miejsce stanowią dla nich źródło emocji i powody do fascynacji. Maluchy poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów, dlatego też warto stworzyć im wiele okazji do poszerzania horyzontów. Choć na plac zabaw z prawdziwego zdarzenia jest jeszcze trochę wcześnie, rozplanuj swój ogród tak, by dziecko mogło podziwiać różnego rodzaju rośliny, liście, podłoże czy też obserwować owady. Oczywiście wszystko pod Twoim okiem!

Banalną i wszystkim dobrze znaną atrakcją są bańki mydlane. Wystarczy woda z mydłem i przyrząd, który pozwoli zrobić bańki. Możesz zachęcić swoje dziecko, by łapało bańki. Nie dość, że skłonisz je do ruchu, to jeszcze sprawisz, że poćwiczy swoją spostrzegawczość i refleks. Tego typu zabawy nie powinny mieć skomplikowanych zasad i dostarczać mnóstwo frajdy.

Latem, gdy dni są ciepłe, zafunduj swojemu maluchowi możliwość obcowania z wodą na powietrzu. Niekoniecznie musisz od razu kupować basen, bo najmłodszym w zupełności wystarczy większa miska. Koniecznie zadbaj o odpowiednią temperaturę wody i zwróć uwagę na wiatr. Gdy dziecko siedzi w wodzie lub jest mokre, nie pozwól by przebywało w przeciągu.

Inną ciekawą zabawą dla dzieci w wieku do 3 lat jest poznawanie kształtów i przedmiotów. Przygotuj kilka propozycji, które znajdziesz w ogrodzie (liście, kwiaty, owoce, warzywa, kilkucentymetrowe kamienie, kawałek kory, gałązkę itp.) i ucz rozpoznawania kształtów, kolorów, podstawowych cech – ciepłe lub ziemne, miękkie i twarde, suche czy mokre… Możesz też poprosić o pogrupowanie tych drobiazgów np. kolorystycznie.

Zabawy z dzieckiem wcale nie muszą być szczególnie skomplikowane, by uczyły i dawały mnóstwo radości.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*