W trosce o rozwój mózgu dziecka

Mózg to potężny i złożony organ, którego możliwości często nas zadziwiają. Ciągle poznajemy jego pracę i odkrywamy nowe perspektywy. Badacze nie ustają w wysiłkach jak zrozumieć działanie mózgu. Nawet najinteligentniejsi i najzdolniejsi ludzie wykorzystują zaledwie kilka procent jego możliwości. Ważne, aby od najmłodszych lat dbać o prawidłowy rozwój mózgu. Co robić, aby dziecko rozwijało się w odpowiedni sposób?

4481649376_2972eaf11e_oWielu rodziców żyje w przeświadczeniu, że nowe technologie pozwalają na lepszą pracę mózgu i rozwój ogólny młodego organizmu. Kupują komputery, tablety oraz smartfony po to, aby dziecko spędzało czas, grając w gry edukacyjne czy poznając nowe rzeczy za pomocą Internetu. Jednak takie działania, zamiast przynosić pozytywy, powodują wręcz odwrotny efekt. Naukowcy od pewnego czasu biją na alarm, że zbyt wczesny kontakt z nowymi mediami może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu i spowolnić rozwój malucha. Paradoksalnie nawet najdoskonalsze gry i aplikacje edukacyjne, nie są w stanie wytworzyć w korze mózgowej dostatecznej ilości połączeń neuronowych. Od ich liczby zależą umiejętności i możliwości człowieka. Zdolności manualne, motoryka całego ciała, sfera psychiczna oraz intelektualna zależne są od wspomnianych powiązań nerwowych. Kontakt z ekranem komputera czy tabletu działa na mózg niemalże usypiająco. Dlatego podczas oglądania bajek lub grania w gry nie pobudza się on do pracy i wytwarzania kolejnych połączeń.

Co zatem zrobić, aby dziecko rozwijało się prawidłowo? Przede wszystkim należy obserwować jego zachowanie i zapewnić mu odpowiednio dużo ruchu. Najmłodsi z dużą uwagą przyglądają się nowym rzeczom, chcą ich dotknąć, posmakować, rozebrać na części pierwsze. To normalne zachowanie świadczące o tym, że mózg dziecka rozwija się odpowiednio i jest chętny na poznanie nowej wiedzy. W takich sytuacjach nie powinno się ograniczać dziecka, zabierając mu dany przedmiot lub oduczając od podobnych praktyk. Oczywiście należy zachować przy tym dużą ostrożność i mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo malucha.

Podobnie dzieje się wtedy, gdy dziecko stawia pierwsze kroki. Nowe możliwości stają przed nim otworem, dlatego chętnie korzysta ze sposobności, aby poznać świat. To z kolei wiąże się z ciągłą obserwacją malucha. Nie każdy rodzic ma na to czas, więc często dziecko zostaje wsadzone do kojca lub chodzika, gdzie ma utrudnione ruchy. To z kolei powoduje nie tylko brak powstawania nowych połączeń neuronowych, ale również spowalnia rozwój motoryki całego ciała. Dlatego ważne, aby dziecko miało zapewniony ruch i miejsce, gdzie może poznawać nowe umiejętności. Warto zabierać malucha na plac zabaw, gdzie można skorzystać z wielu urządzeń, takich jak m.in. huśtawki metalowe.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*