Sztuczne nawierzchnie stosowane na palcach zabaw

Najczęstszą przyczyną urazów dzieci bawiących się na placach zabaw są upadki na nawierzchnię. Pełni ona bardzo ważną rolę na każdym terenie przeznaczonym dla najmłodszych, gdyż musi zapewniać bezpieczeństwo. Kilka artykułów temu przedstawialiśmy najpopularniejsze nawierzchnie naturalne, jakie można spotkać w tych miejscach. Dziś natomiast przygotowaliśmy dla Was zestawienie różnych powierzchni sztucznych.

Plac_zabaw_FreeKids_Suchy_Las_3

Nawierzchnia gumowa daje wiele możliwości, a przy tym zapewnia duże bezpieczeństwo. Doskonale amortyzuje upadki oraz jest łatwa w utrzymaniu. Zazwyczaj tworzy się ją z granulatu poliuretanowego i spaja specjalnym klejem lub żywicą. Prawidłowo wykonana powierzchnia jest gładka i charakteryzuje się dużą wytrzymałością zarówno na ścieranie, jak i zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto jest antypoślizgowa, a jednocześnie wysoko przepuszczalna. Dzięki temu w krótkim czasie odprowadza wodę po deszczu oraz jest łatwa w utrzymaniu. Taką nawierzchnię można spotkać w wielu wariantach kolorystycznych i elementach różniej wielkości: płytki gumowe, nieco większe – maty, a nawet jednolite powierzchnie wylane na terenie całego placu zabaw.

Inną nawierzchnią jest sztuczna trawa. By zastosowań ten rodzaj podłoża i zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom, na grunt należy ułożyć kilka warstw: ok. 20 cm piasku, podkład amortyzujący o grubości 25-70 mm i dopiero wówczas warstwę sztucznej trawy o grubości 24 mm. Taki zestaw bez trudu przepuszcza wodę, ale przede wszystkim bardzo dobrze amortyzuje upadki. Co więcej jest bardzo trwały, a wyglądem niewiele różni się od naturalnego trawnika.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*