Świat słyszany uszami dziecka cz. 2

Niezależnie od tego, ile dziecko ma lat rozmowa z nim jest niezbędna. Nie ważne czy potrafi już mówić czy może woli rozmawiać ze swoimi rówieśnikami. Kontakt jest absolutnie niezbędny. Naszej uwadze nie może umknąć również komunikacja niewerbalna. Jak twierdzą specjaliści już w wieku czterech miesięcy niemowlak potrafi zareagować na miny czy gesty dorosłego.

baby-17327_1280

Dzieci doskonale wyczuwają nastrój. Podniesiony głos, zmarszczone brwi czy zaciśnięte usta potrafią przyprawić niemowlaka o płacz, natomiast uśmiech, spokojny ton, nie wspominając już o zaczepkach – rozbawić do łez. Nawet drobne gesty mają ogromne znaczenie dla najmłodszych. Podobnie jak słowa są zauważalne i niezbędne przez cały okres wychowywania dzieci. Warto podkreślić, że zarówno niedostateczna komunikacja werbalna, jak i niewerbalna na pewno przyniosą negatywne skutki. Dziecko nie jest głupie i doskonale wie, kiedy rodzic go słucha, a kiedy tylko przytakuje, zajmując się czymś innym. Unikanie kontaktu wzrokowego i brak zaangażowania to jednoznaczny komunikat dla dziecka, że jest dla nas mało ważne. Niestety dziś często jesteśmy zabiegani, nieustannie narzekamy na brak czasu i nie mając złych zamiarów, dość drastycznie ucinamy rozmowę z dzieckiem słowami „Nie teraz.”, „Później mi opowiesz.”, „Bardzo się spieszę.”. Jeśli często w ten sposób będziesz traktować swoje dziecko, nie miej mu za złe, że w okresie dojrzewania, powie Ci to samo idąc do kolegów.

Dla dzieci istotne są nawet najdrobniejsze gesty, które muszą być spójne z wypowiadanymi słowami. Jeśli jest inaczej, kilkulatek od razu to zauważy. Nie lekceważ jego problemów. Nawet jeśli wiesz, że jest to błahostka. Pamiętaj, że maluch dopiero poznaje świat, a wszystko, co go otacza jest zupełnie nowe. Nie pozwól, by się tego bał, tłumacz, miej cierpliwość, okazuj miłość i szacunek, poświęcając swój czas i uwagę.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*