Świat słyszany uszami dziecka cz. 1

Bez względu na wiek, każdy zdrowy człowiek słyszy i widzi wszystko, co dzieje się wokół niego. Często wydaje się, że kilkunastomiesięczne maluszki zupełnie tego nie rozumieją. Nic bardziej mylnego. Choć taki szkrab nie odpowie na zadane pytanie czy też nie wyrazi swojej opinii, wcale nie znaczy to, że nie jest świadom zaistniałej sytuacji.

boy-447701_1280

Zachowanie i rozmowy rodziców w obecności dziecka są naprawdę ważne. W końcu to oni są dla swojej pociechy największym autorytetem, a wszelkie negatywne komunikaty, mogą mieć ogromny wpływ na kształtowanie psychiki dziecka. Roczne czy dwuletnie dziecko, gdy tylko usłyszy swoje imię natychmiast nasłuchuje. Jeśli dowie się, że w czymś zawiódł swoich opiekunów bądź jest gorszy od innych np. „Bartek znowu przewrócił się na placu zabaw w przedszkolu. Taka z niego niezdara!” lub „Hania jakoś mało mówi jak na swój wiek. Może powinniśmy skonsultować to z lekarzem?”, istnieje spore ryzyko, że weźmie to aż za bardzo do siebie. W efekcie może mieć problemy z samoakceptacją, a także stracić poczucie bezpieczeństwa. Dzieci nie znają się jeszcze na żartach, nie potrafią racjonalnie ocenić, jaki był zamysł autora wypowiedzi ani stwierdzić, że te słowa nie mają żadnego wpływu na miłość rodzica. Kilkulatek słyszy jedynie „Mama jest ze mnie niezadowolona. Nie spełniam jej oczekiwań. Może już mnie nie kocha? Może wolałaby, żeby to Adam był jej synkiem?”.

Choć dla rodzica wypowiadane słowa mogą niewiele znaczyć, mieć formę żartu czy po prostu stanowić część zwykłej rozmowy, dla ich dziecka zwykle są niepodważalną opinią. Czasem dorosły nawet nie zwróci uwagi na to, co powiedział. Świat z perspektywy kilkulatka wygląda zupełnie inaczej i o tym trzeba pamiętać. Oczywiście im częściej powtarza się dany komunikat, tym większe prawdopodobieństwo, że głęboko zakorzeni się w psychice dziecka. Niestety nie zostanie tak łatwo zapomniany i często wywiera wpływ również na życie dorosłe.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*