Savoir Vivre dla najmłodszych

Świat dzieci kręci się przede wszystkim wokół zabawy, jednak nie można zapominać o nauce kultury osobistej. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne i najlepiej zaczynać już od pierwszych lat życia, ale co najważniejsze – dawać dzieciom dobry przykład.

Najmłodsi bacznie obserwują starszych, zapamiętują i naśladują ich zachowania. Staraj się w każdej sytuacji być wzorem. Bez względu na okoliczności używaj zwrotów tj. dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam itp. Ważna jest również Twoje postawa i drobne gesty np. skinienie głową podczas przywitania czy podanie ręki. Takie detale są naprawdę ważne. Pamiętaj, że dzieci obserwują nie tylko swoich rodziców, ale również innych dorosłych, z którymi mają do czynienia na co dzień. Dużą rolę pełnią panie przedszkolanki, dziadkowie, a nawet Twoi znajomi – jednym słowem wszyscy, z którymi dzieci mają często kontakt.

jedzenei

Kultura osobista jest czymś więcej, niż same gesty i słowa. To cała postawa i umiejętność zachowania w różnych sytuacjach. Dzieci powinny wiedzieć jak zachowywać się w miejscach publicznych, co im wypada, a czego nie. Zarówno plac zabaw, jak i centrum handlowe czy rodzinny obiad to doskonała okazja do nauki. Jadąc komunikacją miejską pamiętaj, żeby nauczyć dziecko ustępowania miejsca starszym, w domu – sprzątania po obiedzie czy odkładania zabawek na swoje miejsce. Pokaz dziecku jak zachowywać się przy stole, jak używać sztućców, do czego służy serwetka i jakie zachowania są niekulturalne. Bardzo ważne jest również mycie rąk przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety. Najmłodsi często lekceważą tę czynność i postrzegają ją jako zbędna. Warto wypracować w nich ten nawyk, by robiły to wręcz automatycznie.

Kolejną sprawą jest korzystanie z chusteczek higienicznych. Dziecko powinno wiedzieć, jak się nimi posłużyć oraz kiedy i gdzie z nich skorzystać. Pokaż swojemu kilkulatkowi jak otworzyć i zamknąć opakowanie, a także co zrobić ze zużytą chusteczką. Choć dla nas może wydawać się to banalne, maluch dopiero poznaje świat i wszystko jest dla niego zupełnie nowe. Nie zapomnij również o tym, żeby zwracać uwagę na czyste, schludne ubrania oraz utrzymanie porządku w pokoju czy szafie. Nie wyręczaj w tym swojego kilkuletniego synka czy córki, ale pokaż jak złożyć ubrania. Na pewno zaowocuje to już w niedalekiej przyszłości.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*