Samodzielny maluch cz. 2

Rodzice robią wszystko, co w ich mocy, by zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju. Starają się wychować je tak, by nigdy niczego im nie brakowało, żyło im się dobrze zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu, a przy tym pragną uchronić dziecko przed wszelkimi przykrościami, porażkami, smutkiem czy bólem.

girl-1410423_1280Pomimo wszelkich starań, nie da się uniknąć trudnych i nieprzyjemnych sytuacji, jakie mają miejsce w życiu. Co więcej trzeba umieć sobie z nimi radzić. Inaczej nawet najdrobniejsze niepowodzenie, może skutkować np. załamaniem nerwowym czy nieść za sobą szereg innych, poważnych konsekwencji.
Jeśli od najmłodszych lat będziemy napawać dziecko optymizmem i pozytywnym nastawieniem do życia, z całą pewnością wyjdzie mu to na dobre. Kolejna kwestia, to pozwolenie na popełnianie błędów i uczenie się na ich postawie. W końcu stwierdzenie „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” nie wzięło się znikąd.

Oczywiście nie sposób obejść się bez wsparcia rodziców, ale za każdym razem powinno być ono coraz mniej dostrzegalne. Na początku warto zacząć od tłumaczenia i pokazywania po kolei, jak maluch ma zjeść obiad widelcem czy też skorzystać z nocnika. Pomoc jest oczywiście niezbędna, jednak z czasem powinno być jej coraz mniej, aż do momentu, w którym rodzic będzie jedynie dyskretnie zerkał, jak dziecko samodzielnie wykonuje coraz więcej czynności. W tym artykule wspominaliśmy już, co powinien umieć trzylatek.

Mając mniej więcej 8 miesięcy dziecko zaczyna stawać się coraz samodzielniejsze. Do tego czasu natomiast jest bardzo ściśle związane z rodzicielami. Wręcz symbiotycznie. Bardzo ważne jest zachęcenie dziecka do samodzielności, jednak nie wolno go nigdy porównywać do innych. Warto też prosić o pomoc np. przy nakryciu stołu i za nią dziękować. Pamiętaj też o podkreślaniu postępów, jakie dzieciom udało się zrobić. Nawet tych najdrobniejszych. To bardzo motywuje i pokazuje, iż malec jest na dobrej drodze.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*