Samodzielność trzylatka

Wielu rodziców, zwłaszcza wychowujących swoje pierwsze dziecko, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele potrafi trzylatek. Z tego powodu często wyręcza swojego podopiecznego w wykonywaniu podstawowych czynności, ale czy to dobry sposób na naukę samodzielności?

washing-dishes-1112077_1280

Dziecko w tym wieku bez problemu poradzi sobie przy stole z łyżką i widelcem, tylko dajcie mu taką możliwość. Choć nie zawsze zje z talerza każdą kruszynkę, to według specjalistów, umysł od pierwszych miesięcy życia wie najlepiej, jaka ilość pokarmu jest niezbędna dla organizmu. Nawet w tej kwestii pozwól dziecku na odrobinę swobody, ponieważ musi umieć w przyszłości rozpoznawać swoje potrzeby.

Kolejna kwestia to higiena. Mycie rąk, podobnie jak wycieranie nosa powinny w tym wieku być dość dobrze opanowane. Jeśli jeszcze nie idzie to najlepiej, przyucz swoje dziecko. Na pewno doskonale da sobie radę z chusteczką do nosa, mydłem, wodą i ręcznikiem. Pamiętaj o tym, by wypracować u najmłodszego nawyk mycia rąk przed każdym posiłkiem i zakręcania po sobie kranu. Gdy pójdzie do przedszkola, nikt tego za niego nie zrobi. Podobnie wygląda sprawa z korzystaniem z toalety. Z tą czynnością ma problem spora grupa trzylatków i głównie wołają, że muszą iść do łazienki. Jest to najwyższy czas, by pokazać dziecku jak używać papieru toaletowego, nauczyć każdorazowego spuszczania po sobie wody i klapy deski sedesowej, a na końcu – umycia rączek.

child-645451_1280

Nie możesz zapominać również o ubiorze. Choć trzylatek nie będzie od początku potrafił zawiązać butów czy zapiąć koszuli na guziki, t-shirt, sweter, spodnie na gumce czy sandałki na rzepy – niewątpliwie założy. Na początku na pewno będzie potrzebował sporo czasu, ale musisz uzbroić się w cierpliwość i pozwolić mu trenować.

Bardzo istotna jest pochwała nawet małego sukcesu. Twoje dobre słowo ma ogromne znaczenie dla malucha i świetnie motywuje go do podejmowania kolejnych prób. Za pierwszym razem pokaż i wyjaśnij, jak powinien zrobić określoną czynność. Początkowo możesz też podpowiadać, ale z czasem staraj się mówić jak najmniej i tylko doglądać, jak dziecko sobie radzi.

Pozdrawiamy i życzymy powodzenia, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*