Rozmowy z dzieckiem bez krzyku cz. 2

Stresująca praca, gorszy dzień, zbity ulubiony wazon, porysowane ściany czy zaplamiona burakami nowa bluzka… Wychowując dzieci, trzeba być przygotowanym na takie okoliczności. Tylko jak tu zachować zimną krew? Chcąc nie chcąc jako osoba dorosła jest się odpowiedzialnym za swoje emocje i reakcje.

Przypominaj i sam nie zapominaj

Dzieci są jeszcze wielu rzeczy nieświadome i swoją rzeczywistość traktują przede wszystkim jako zabawę. Nie możesz wymagać od 5-cio latka, że będzie samodzielnie się ubierać, a przy tym zrobi to tak sprawie, jak ty i nie rozkojarzy się ani na chwilę. W tym wieku ma pełne prawo bawić się, wygłupiać i traktować okoliczności mało poważnie. Twoim zadaniem jest pokazywanie mu i przypominanie, jak należy się zachowywać i postępować, ale nie krzyczeć, gdy robi inaczej niż tego oczekujesz.

Szanuj!

Szanuj swoje dziecko i nie wykorzystuj swojej przewagi. Nie okazuj dominacji żadną formą przemocy – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Nawet podnoszenie głosu nic ci nie da. Dziecko będzie powielać twoje zachowania i reakcje, więc postępuj tak, jak chcesz by ono się zachowywało. W skrajnych przypadkach twoje dziecko za kilka lub kilkanaście lat może poniżać innych, być agresywne, a ty zupełnie nad nim nie zapanujesz.

Nie wyzywaj, lecz nazywaj

Dla dzieci szczególnie ważna jest empatia. Pamiętaj, że mają pełne prawo okazywać swoje emocje i jest to zupełnie naturalne. Ty też możesz je okazywać, tylko w odpowiedni sposób. Wczuj się w sytuacje dziecka i okaż zrozumienie. Porozmawiaj o tym, postarajcie się nazwać uczucia i emocje, które wam towarzyszą i zaakceptujcie je. To pierwszy krok, żeby oswoić emocje i lepiej sobie z nimi radzić.

Przepraszaj

Nawet, jeśli nie udało ci się opanować własnych emocji i nakrzyczałeś na dziecko, nie bądź dla siebie zbyt surowy, bo nikt nie jest idealny. Pamiętaj jednak, żeby przeprosić swoje dziecko za niewłaściwe zachowanie – to kolejny sposób, by dać mu przykład jak należy się zachować. Przeanalizuj swoją reakcję i postaraj się opracować lepsze wyjście z sytuacji. Wykorzystaj swoją mądrość, by przekazać mu wszystko co najlepsze, ale nie zapominaj o cierpliwości. Młody człowiek potrzebuje jej całe mnóstwo! Wielokrotnie popełni te same błędy. Twoim zadaniem jest wciąż sprowadzać je na właściwą drogę.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*