Roślinność na placu zabaw

Urządzenia zabawowe to nie jedyne elementy, które tworzą place zabaw dla dzieci. Niezbędne są również ławki, kosze na śmieci, odpowiednia nawierzchnia, ogrodzenie i wiele innych. Ale co z roślinnością? Wbrew pozorom pełni ona ważną rolę, z resztą nie jedną!

DSC05159

Przede wszystkim dodaje mnóstwo uroku, a przebywanie w przyjemnym otoczeniu dobrze wpływa na samopoczucie. Warto podkreślić, że zieleń uspokaja, a także kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem. Kwestią jest jedynie odpowiednie zagospodarowanie terenu i dobranie właściwych roślin. Zwłaszcza na obszarach, użytkowanych przez dzieci. Krzewy posiadające kolce, rośliny parzące, trujące i toksyczne, a także te, posiadające liście o ostrych krawędziach lub igliwie – niewątpliwie nie będą dobrym rozwiązaniem. Bardzo wdzięczne są natomiast drzewa, których korony znajdują się na pewnej wysokości. W słoneczny dzień zapewnią cień zarówno najmłodszym, jak i ich opiekunom. W dużym stopniu ogranicza to ryzyko doznania udaru słonecznego czy poparzeń, spowodowanych przebywaniem na słońcu przez zbyt długi czas. Osłaniają także przed wiatrem oraz niesionymi wraz z nim zanieczyszczeniami jak choćby kurz czy pył. Inną zaletą wynikającą z zasadzenia roślin w pobliżu placu zabaw jest fakt, że przetwarzają one dwutlenek węgla na tlen. Dzięki temu powietrze jest czystsze i przyjemniejsze. Co więcej zieleń przyczynia się do regulowania wilgotności powietrza, a co za tym idzie – tworzy przyjazny mikroklimat. Niektóre krzewy można tak pielęgnować, by stworzyły estetyczny a zarazem funkcjonalny żywopłot. Jednak w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę to, by nie ograniczał on widoczności opiekunem.

Odpowiednio dobrana roślinność na placu zabaw ma kluczowe znaczenie i nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Nie tylko potrafi wyjątkowo urozmaicić i ozdobić otoczenie, ale również pozytywnie wpływa na jakość powietrza, chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i poprawia samopoczucie.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*