Razem czy osobno?

Pojawienie się dziecka zmienia życie rodziców diametralnie. Już sam fakt zajścia kobiety w ciążę jest początkiem wielkiej rewolucji. Choć rodzicielstwo wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i poświęceniem, dostarcza także mnóstwo radości i satysfakcji. Ale co w sytuacji, gdy przytrafią nam się trojaczki?

hear-71330_1280

Zarówno szczęście, jak i ilość obowiązków jest potrójna. Często pierwsza reakcja na wiadomość o potrójnej ciąży bywa wielkim szokiem i wprawia w spore zakłopotanie. Nie ma się jednak co dziwić… W rzeczywistości wychowanie trójki czy więcej rodzeństwa wcale nie jest aż tak trudne. Kwestią jest dobra organizacja a paradoksalnie – im więcej mamy do zrobienia, tym lepiej zarządzamy własnym czasem.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by każde dziecko czuło się jednakowo ważne, ale trzeba je traktować indywidualnie. O co chodzi? Rodzice często kupują swoim dzieciom te same zabawki, ubrania czy przybory szkolne. Nie ma w tym nic złego, ale ważne, by chociaż czymś się od siebie różniły (kolor, wzór, naszywka itp.). Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych sprzeczek między najmłodszymi oraz pomyłek właściciela. Kolejna sprawa to własny kącik dla każdego malucha. Każdy z nich musi czuć swoją autonomię oraz mieć świadomość, że jest traktowany z osobna. Koniecznie zadbaj o osobne stoliczki, krzesełka, półeczki itp.

Innym istotnym aspektem jest podejście rodziców. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, ma swój charakter, styl i własne zdanie. W żadnym wypadku nie powinno się ich traktować jednakowo, choć żadnego nie wolno faworyzować i wyróżniać. Wiele czasu powinno się spędzać wspólnie ze wszystkimi dziećmi, ale nie można pomijać rozmów, zabaw czy wykonywania obowiązków z każdym maluchem z osobna. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na relacje dziecka z rodzicem, ale także pokaże, że nie zawsze muszą wszystko robić razem.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*