Przydomowy plac zabaw – akcja aranżacja

Wakacje coraz bliżej. Dzieci pewnie już przebierają nóżkami z niecierpliwością, aby móc beztrosko bawić się obok domu i nieco dłużej pospać. A my – jako rodzice – powinniśmy zadbać, żeby zabawa była przyjemna, rozwijająca, bezpieczna i różnorodna (dzieci szybko się nudzą jednym urządzeniem na placu zabaw).

5m58

Dlatego, zanim zakupimy odpowiednie urządzenia do przydomowego musimy przemyśleć lokalizację, dobór urządzeń do wieku naszych pociech, a także właściwy – oczywiście w pełni bezpieczny – materiał. Bo właśnie bezpieczeństwo i komfort naszych dzieci powinny być priorytetem. Najlepiej, gdyby plac zabaw był zlokalizowany w dobrze widocznym miejscu, aby można było mieć dzieci pod kontrolą, pod warunkiem, że mogą samodzielnie się bawić i mamy pewność, że bez rodzica obok nie zrobią sobie krzywdy.

Dlatego warto plac zabaw usytuować przy oknach, aby można było cały czas obserwować dziecko, zwłaszcza jeśli korzysta z huśtawki. Idealna lokalizacja to taka, która jest zacieniona, aby zminimalizować ryzyko udaru. Zatem szukajmy drzewek czy klombów z kwiatami, ale trzeba być ostrożnym, aby nie ustawić zbyt blisko, bo dzieci – w przypływie euforii – mogą zniszczyć rośliny.

Plac zabaw powinien być dostosowany do potrzeba dziecka, chociaż w rodzinach wielodzietnych może to być problemem, więc wtedy stawiajmy na uniwersalność, aby dzieci mogły skorzystać maksymalnie z jak największej liczby urządzeń. Jeśli mamy małe dzieci, to wtedy do szczęścia potrzeba im jedynie piaskownicy, niskiej zjeżdżalni (dostosowanej do konkretnego wieku) czy bezpiecznej huśtawki.

Im dzieci są starsze, tym wymagania są większe. Urządzenia muszą być bardziej skomplikowane, aby przedszkolaki mogły się prawidłowo rozwijać. Dlatego warto dobór urządzeń konsultować ze specjalistami z zakresu pedagogiki. Z czasem zaczniemy dokupować kolejne elementy zabawowego zakątka, takie jak: domki na drzewie, huśtawki bez zabezpieczeń czy ścianki wspinaczkowe. Najpopularniejszymi – a zarazem najbezpieczniejszymi – materiałami są plastik (lekki i łatwy w przenoszeniu) i drewno (solidne, trwałe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*