Przedszkole a plac zabaw. Aktywizujemy dzieci!

Prawidłowy rozwój dziecka nie mógłby mieć racji rytu bez ruchu. Aktywność wśród dzieci przedszkolnych to bardzo istotny element, którego niestety ostatnio brakuje, również przez brak świadomości rodziców. Dlatego duża rola dyrektorów przedszkoli, aby zapewnić najmłodszym dostęp do urządzeń, które nie tylko rozwijają fizycznie, ale również psychicznie. W tym wieku ruch na świeżym powietrzu jest niezbędny. Dzieci – niezależnie od wieku – uczą się kontrolować swoje ciało, przybliżają się do granicy wytrzymałości, poznając wiele ograniczeń. Zaczynając panować nad koordynacją i nabierają umiejętności planowania ruchów, przy okazji ucząc utrzymywać się równowagę.

Aby rozwój dziecka był prawidłowy, niezbędny jest zakup odpowiednich urządzeń na plac zabaw dla przedszkoli. Sprzęt nie może być przypadkowo dobierany. Nad wyborem powinien czuwać specjalista, który sprawdzi jakość materiałów, rodzaj, wymiar i przeznaczenie.

Samo ustawienie urządzeń na placu zabaw jest bardzo istotne, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Nie wszystkie dzieci radzą sobie jeszcze z utrzymaniem równowagi, więc warto zainwestować w specjalne belki balansujące, które sprawiają, że przedszkolaki rzadziej się potykają i przewracają. Dzięki temu będą odważniejsze, mając zawsze zabezpieczenie. Poza belkami, coraz częściej na placach zabaw można zauważyć ławki-równoważnie.

DSCF205374
W przedszkolu znajdują się dzieci w różnym wieku, zatem projektując plac zabaw, należy wybrać najbardziej uniwersalne elementy. Do nich należy na pewno piaskownica (na zdjęciu), która nie stwarza żadnych ograniczeń. Korzystanie wpływ na rozwój kreatywności i precyzję. Dzieci dodatkowo rozwijają zmysł dotyku, pobudzając cały czas receptory czuciowe podczas zabawy piaskiem.
Kolejnym rozwijającym urządzeniem jest bez wątpienia huśtawka, która powinna być dopasowana do dziecka w wieku przedszkolnym. Najmłodsze dzieci (czyli 3-latki) powinny mieć do dyspozycji huśtawkę wyposażoną w oparcie oraz zabezpieczającą poprzeczkę.

DSC_749069

Dziecko – podczas huśtania – nie tylko czerpie sporo przyjemności, ale również uspokaja się i relaksuje. Jeśli mamy pod opieką nadpobudliwe dzieci, wtedy polecamy huśtawki, żeby mogły się wyciszyć.

DSC_797633

Na koniec prezentujemy zjeżdżalnie, dzięki którym przedszkolaki uczą się balansowania własnym ciałem, kontroli, umiejętnością uniknięcia upadku. Z pozoru proste urządzenie, ale niezbędne na placu zabaw, aby ćwiczyć równowagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*