Przedświąteczna gorączka z najmłodszymi

Święta to czas szczególnie wyczekiwany przez dzieci, ponieważ spędzamy je w gronie najbliższych, stół obfituje w mnóstwo pyszności, a poza tym – dostaje się prezenty! Niestety im więcej mamy lat, tym Boże Narodzenie wiąże się z większą liczbą obowiązków, wydatków i często zmusza nas do wielkiego pośpiechu. Chcemy, by wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale niechętnie prosimy o pomoc nasze dzieci w obawie, że coś pójdzie nie tak. Może warto trochę spasować?

kermit-235867_1280

Okres przedświąteczny niewątpliwie przyczynia się do podnoszenia poziomu stresu, który przenosi się również na naszych podopiecznych, a przecież można przygotowywać wszystko z uśmiechem na twarzy. W mniej wymagające czynności warto zaangażować dzieci. Nie tylko zyskamy choć niewielką pomoc, oszczędzimy trochę czasu, ale również sprawimy swoim pociechom radość. Poczują się docenione, ważne i przede wszystkim będą miały zajęcie. Jest to bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że nic się samo nie zrobi. Przecież tak wiele pracy trzeba włożyć, żeby upiec ciasto, ugotować barszcz, doprawić kapustę czy ulepić pierogi, nie wspominając już o gruntownych porządkach, udekorowaniu mieszkania czy zrobieniu zakupów.

Podział obowiązków trzeba dostosować do wieku i możliwości dziecka, a także nie obarczać go zbyt dużą ilością zadań. Przecież zależy nam na zachęceniu młodego człowieka do pomocy i pokazaniu, że nawet sprzątanie może sprawiać przyjemność. Ważny jest też sposób, w jaki prosimy dziecko o pomoc. Lepiej spokojnie zachęcić do pomocy niż używać stwierdzenia „musisz” mi pomóc. Przymus na nikogo nie działa dobrze. Jeśli twój syn lub córka wykonują coś po raz pierwszy, pokaż im jak się do tego zabrać i co jakiś czas dyskretnie sprawdzaj, jak mu idzie. W przypadku, gdy coś nie wyjdzie do końca tak, jak sobie to wyobrażałeś, nie złość się na dziecko. Przecież dopiero się uczy. Doskonałym pomysłem jest wspólne ubieranie choinki, które w wielu domach jest coroczną tradycją.

Pozdrawiamy i życzymy spokojnych, radosnych i zdrowych świąt w gronie najbliższych!

Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*