Porównuj ceny w sklepach a nie swoje dziecko!

Bardzo wielu rodziców chce, by ich dziecko jak najlepiej się uczyło, było grzeczne, kulturalne, zdolne, osiągało sukcesy w szkole i życiu dorosłym… To naturalne pragnienia każdego rodzica, jednak żeby dobrze zmotywować dziecko, trzeba znaleźć odpowiedni sposób.

Dość często stawiamy swoim dzieciom za wzór ich koleżanki, kolegów czy nawet dorosłych. Wbrew pozorom jest to bardzo błędne podejście i niesie za sobą zupełnie odwrotne skutki. Przypomnij sobie jak rodzice w dzieciństwie porównywali Ciebie do innych lub rodzeństwa. Czy było Ci miło? Czy motywowało Cię to do działania? A może czułeś się gorszy i zaniżałeś swoje poczucie wartości, a to uczucie towarzyszy Ci do dziś?

brothers-457237_1280

Przede wszystkim musisz nauczyć się doceniać własne dziecko, bez względu na to czy dostało w szkolę dwóję czy piątkę. To wciąż Twoje ukochane dziecko, które kochasz niezależnie od ocen czy pogody, prawda? Nie daj mu nigdy poczuć, że jest inaczej. Rodzice często kierują w stronę swoich dzieci słowa w stylu „Szkoda, że nie dostałeś wyższej oceny niż 4. Danielowi poszło lepiej.”. Musisz mieć świadomość, że o wiele lepsze efekty przyniesie pochwała „Super, gratuluję! Bardzo dobra ocena. Może następnym razem uda ci się dostać piątkę?”. Pamiętaj, że takie podejście, jakie zaszczepisz w nim od najmłodszych lat, będzie towarzyszyło dziecku w przyszłości. Chyba lepiej, żeby było optymistą niż pesymistą? Pokazuj mu zawsze, że „szklanka jest do połowy pełna” i że z każdej sytuacji da się wyjść. Bez krzyku, bez paniki, bez nerwów. Przede wszystkim (Ty!) weź głęboki wdech, ochłoń i zastanów się nad rozwiązaniem. W ten sposób Twoje dziecko zobaczy, że nie można się poddawać i nawet z trudnych okoliczności da się wyjść.

Porównując swoje dziecko do innych wzmagasz w nim chęć rywalizacji, która może się przeobrazić w niezdrową ambicję. Zwłaszcza w tak młodym wieku. Ponadto Twój syn czy córka może odczuć, że jest dla Ciebie niewystarczająco dobre, że wolałabyś wychowywać dziecko swoich znajomych, że nie zasługuje na Twoją miłość (o czym wspominaliśmy więcej w tym artykule) itp. Pamiętaj również, żeby nigdy nie układać życia swojemu dziecku, pozwolić mu realizować je po swojemu i nie nakłaniać go do spełniania swoich własnych marzeń. Nie tedy droga do szczęścia naszych ukochanych pociech.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*