Podwójne, a może potrójne szczęście?

Na płeć poczętego dziecka, podobnie jak na mnogość ciąży, nie ma się większego wpływu, ponieważ największą rolę odrywa tu zestawienie genów. Już sama wiadomość o zajściu w ciążę jest dość dużym szokiem i przysparza wielu silnych emocji, a co dopiero świadomość, że szczęście będzie podwójne, potrójne lub jeszcze większe?

abc_red_dirt_squirt

Trojaczki to prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza, gdy zostaje się rodzicem po raz pierwszy. Choć dzieci są do siebie zwykle bardzo podobne, w gruncie rzeczy każde jest nieco inne. Jak wynika z izraelskich badań, część dzieci nawet inaczej się rozwija w porównaniu ze swoim rodzeństwem. W większości trojaczki w ciągu pierwszych 5 lat rozwijają się fizycznie i psychicznie w niemal jednakowym tempie, jednakże naukowcy zauważyli pewną zależność. Te z dzieci, które z całej trójki mają najmniejszą wagę, do osiągnięcia ok. 2 lat rozwijają się nieco wolniej od pozostałej dwójki. Później jednak bez przeszkód nadganiają rówieśników.

Nie ma tu powodów do niepokoju, ponieważ nawet jeśli dzieci będą rozwijały się w swoim tempie, w wieku przedszkolnym różnica nie powinna być już zauważalna. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku trojaczków, gdzie jeden z nich ważny 15% mniej od reszty rodzeństwa. Jak wynika z obserwacji izraelskich naukowców, te maluchy mogą mieć większe problemy w kwestii rozwoju psychofizycznego. Co więcej nawet po ukończeniu 5 roku życia, wciąż mogą nieco odstawać od pozostałych z trójki rodzeństwa. Wynika stąd, że na nadrobienie tych różnic mogą potrzebować więcej czasu, dlatego też rodzice powinni mieć to na uwadze.

Rozwój dziecka powinien być pod stałą kontrola lekarza, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Wówczas zachodzi najwięcej zmian w ciele i psychice młodego człowieczka. Kluczowe znaczenie ma również zapewnienie dziecku odpowiednich możliwości do rozwoju. Jednym z bardzo dobrych sposobów jest odwiedzanie placów zabaw.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*