Po co nam ławki na placu zabaw?

Na placu zabaw dla dzieci nie może zabraknąć drabinek, piaskownicy, zjeżdżalni, huśtawek i innych urządzeń zabawowych. O tym, co znajdzie się na terenie przeznaczonym dla najmłodszych decyduje administrator. Należy wziąć jednak pod uwagę, że bardzo ważną rolę pełni właściwe zagospodarowanie obszaru przeznaczonego na tę inwestycję i przede wszystkim powinna być ona funkcjonalna. Nie można zapominać również o takich elementach jak choćby kosze na śmieci, tablice regulaminowe, opłotowanie, oświetlenie czy też ławki.

couple-164526_1280

Te ostatnie pełnią bardzo ważną rolę. Nie ulega wątpliwości, że plac zabaw to miejsce przede wszystkim przeznaczone do zabawy, jednak dzieci nie powinny przebywać na nim bez opieki kogoś starszego. Wielu rodziców czy dziadków przychodzi bowiem ze swoimi podopiecznymi na plac zabaw, ale wiadomo, że nie będą się razem wspinać po drabinkach czy korzystać ze zjeżdżalni. Podczas gdy najmłodszy bawi się przez kilka godzin z rówieśnikami, opiekun z pewnością nie ma ochoty cały czas stać. Dlatego właśnie na placu zabaw nie może zabraknąć ławek. Jest to niezbędne zarówno dla rodziców, którzy po całym dniu pracy przychodzą tu choć na chwilę z dziećmi, by mogły się pobawić, jak i dla osób starszych, którym ciężko wytrzymać przez dłuższy czas stojąc. Ławki na placu zabaw to także doskonałe miejsce integracji z sąsiadami i innymi rodzicami. Można zawrzeć ciekawe znajomości, a jednocześnie poznać lepiej opiekunów kolegów i koleżanek naszych dzieci.

Te elementy powinny być tak usytuowane, żeby zapewniały siedzącemu widok na jak największy obszar placu. Dzięki temu pilnowanie najmłodszych jest o wiele przyjemniejsze. Najlepiej jeśli ławki znajdują się w odległości minimum 1 m od ogrodzenia, gdyż w przeciwnym razie, mogą zachęcać do skakania przez płot. W przypadku, gdy w pobliżu placu znajduje się ruchliwa ulica, należy tak umiejscowić siedzisko, aby było możliwe obserwowanie najbardziej niebezpiecznych miejsc.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*