Plac zabaw – projektowanie na zawołanie

Przestrzeń publiczna – jak sama nazwa wskazuje – jest dostępna dla wszystkich, dlatego jej projektowanie nie jest łatwym zadaniem. Ile osób, tyle zdań na ten sam temat. Nie inaczej jest z placami zabaw, które teraz – w okresie wiosenno-letnim – będą szczególnie popularne.

DSC_728298

Stworzenie miejsca dla dzieci jest nie lada wyzwaniem, ponieważ trzeba znać jego potrzeby, patrzeć na świat jego oczami, dbać o jego bezpieczeństwo. Musimy być bardzo ostrożni, ponieważ nasze pociechy lubią odkrywać świat, wszystkiego dotknąć, każde urządzenie przetestować. Ich kreatywność nie zna granic. Dlatego najlepiej pozwolić dzieciom na uruchomienie wyobraźni, czyli nie może zabraknąć piaskownicy, która dodatkowo sprzyja rozwijaniu umiejętności manualnych i integracyjnych z rówieśnikami.

Plac zabaw – z racji swojej powszechności – powinien być uniwersalny, stworzony dla dzieci w różnym wieku, co jest sporym utrudnieniem w pracy projektanta, który musi wziąć pod uwagę również różnorodność zainteresowań dzieci, który dość szybko się nudzą nowymi zabawkami. Dlatego bardzo trudne zadanie przed Wami, drodzy projektanci. Powodzenia!

Jeśli na placu zabaw mają się znaleźć urządzenia do wspinania, to powinny gwarantować bezpieczne zejście każdemu młodemu użytkownikowi. Ponadto, potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie podłoża w razie upadku nawet z niewielkiej wysokości. Przezorny zawsze ubezpieczony. Projektując plac zabaw, jesteśmy odpowiedzialni za wszystkim użytkujących. Samo umieszczenie regulaminu w widocznym miejscu jest niewystarczające.

Coraz więcej placów zabaw jest przeznaczonych dla dzieci niepełnosprawnych, bowiem producenci urządzeń zabawowych rozszerzają swoją ofertę o takie produkty.

Wszystkie urządzenia na placu zabaw powinny być umiejętnie rozmieszczone i przetestowane logistycznie, aby np. dziecko bawiące się na huśtawce nie wpadło na rówieśnika, który akurat schodzi z karuzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*