Plac zabaw a rozwój dziecka

Wiosna już za rogiem, więc możemy powoli zabierać dzieci na plac zabaw, aby nabrały odporności, na nowo przyzwyczajały się do wysiłku fizycznego i nawiązywania relacji z rówieśnikami.

Dzięki zabawie maluchy nie tylko czerpią sporo przyjemności, ale także sporo się uczą. Taki dziecięcy uniwersytet w praktyce, który przynosi wiele korzyści dla rozwoju naszej pociechy, radośnie przewracającej się, skaczącej i biegającej. One muszą się wyszaleć, niezależnie od wieku. Solidna porcja ruchu jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju. Nawet najmłodsze – dopiero co – raczkujące dzieci mogą bawić się choćby w piaskownicy.

DSC_706538

Dlatego wybierajmy place zabaw dla dzieci, które są wyposażone w różnorodne urządzenia, stymulujące wiele umiejętności (np. ruchowych czy komunikacyjnych).

Zabawa = lepsze samopoczucie

Zamknijcie oczy. Spróbujcie sobie wyobrazić plac zabaw. Pewnie widzicie biegające beztrosko małe dzieci, śmiejące się, płaczące, krzyczące, rozemocjonowane, zafascynowane całym światem. Tak właśnie działa plac zabaw, z którego trudno wyciągnąć naszego brzdąca do domu. Przypływ endorfin sprawia, że mózg dziecka zaczyna dużo lepiej funkcjonować. Jest mniej grymaśne, ma więcej energii i… większy apetyty, Po wysiłku – nic dziwnego. A jeśli się wystarczająco wybiega, wtedy będzie dużo spokojniejsze po powrocie do domu.

Szczególnie dobre na uspokojenie jest huśtanie. Wpływa korzystnie na zachowanie równowagi, a co za tym idzie – na koncentrację.

Nauka kontroli nad ciałem

Wysiłek fizyczny przynosi ukojenie, dotlenienie mózgu, a tym samym uspokojenie. Dziecko zaczyna zatem panować nad swoimi emocjami, a także… ciałem. Im szybciej zaczniemy przyzwyczajać dziecko do wysiłku, tym szybciej będzie edukowane pod kątem koordynacji ruchowej i znajomości swoich ograniczeń.

Podczas zabawy wzmacniane są mięśnie, kości, co przełoży się na funkcjonowanie organizmu w przyszłości. Te umiejętności przydadzą się nawet podczas pisania, rysowania czy malowania. Będą dużo wcześniej kształciły manualność niż ich rówieśnicy, których rączki – nieprzyzwyczajone do wysiłku – będą się dużo szybciej męczyły.

Ponadto, dziecko zacznie szybciej wyrabiać równowagę, jeżdżąc na karuzeli czy chodząc po podeście. Proste urządzenia, a przynoszą wiele korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*