Plac zabaw a ogrodzenie

Większość placów zabaw jest ogrodzonych. Najczęściej ze względów bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie tych miejsc, które znajdują się w bliskiej odległości od ruchliwej drogi. Rodzice nie zawsze zdążą bardzo szybko zareagować, a wtedy mogłoby dojść do tragedii. Z drugiej jednak strony, przepisy nie zobowiązują zarządcy do postawienia ogrodzenia, bowiem w wielu lokalizacjach jest ono całkowicie zbędne ogranicza dziecku swobodę podczas zabawy. Dlatego trzeba liczyć na zdrowy rozsądek zarządzających oraz rodziców, którzy powinni – jako użytkownicy – zgłaszać wszelkie nieprawidłowości.

DSC_0166_Kopiowanie
Zazwyczaj jednak ogrodzenie okazuje się bardzo przydatne, ponieważ pozwala utrzymać plac zabaw w czystości, jednocześnie ułatwiając pracę rodzicom, opiekunom czy nauczycielom. Przezorny zawsze ubezpieczony. Zwłaszcza jeśli nauczyciel zabiera całą gromadkę dzieci, a ich upilnowanie bez stosowanego ogrodzenia byłoby praktycznie niemożliwe.

Kolejny argument „za” ogrodzeniami to ochrona przed zwierzętami, które – mimo obecności właścicieli – załatwiają swoje potrzeby np. w piaskownicy. Jeśli miałyby przed sobą przeszkodę w postaci metrowego ogrodzenia, to znalazłyby sobie inne miejsce. Trawnik czy piaskownica pozostaną czyste. Spora oszczędność czasu. Nie trzeba tak często sprzątać po psach.

Nawet niski płotek będzie barierą psychologiczną dla potencjalnych wandali, których działalność może zakończyć się ogromnymi stratami. Jeśli przeskakiwaliby przeszkodę, to wzbudziliby zainteresowanie przechodniów, którzy mogą zadzwonić po odpowiednie służby.

Ogrodzenie może być przydatne, ale również… niebezpieczne, jeśli będzie wykonane z niewłaściwych materiałów. Dlatego muszą być one trwałe, aby dziecko nie było w stanie go zniszczyć, a tym samym zrobić sobie krzywdy. Szczególnie ważny jest sposób łączenia wszystkich elementów. Pod żadnym pozorem nie można używać gwoździ. Jeśli używamy wkrętów do drewna, ważna jest precyzja, aby nie wystawała żadna ich część, którą można się skaleczyć.

Jeśli chodzi i wysokość ogrodzenia, optymalna to 1 metr, bowiem nie tylko skutecznie odstraszy zwierzęta, ale również nie spowoduje, że plac zabaw stanie się optycznie dużo mniejszy niż jest w rzeczywistości. Dzieci będą mogły poczuć się swobodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*