Plac zabaw a granica wieku

Małymi krokami zbliżają się wakacje, a pogoda zaczyna dopisywać, więc rodzice chętniej pozwalają swoim pociechom na zabawy poza domem. W tej kwestii musimy jednak odwołać się do artykułu 106 Kodeksu wykroczeń, który mówi o granicy wiekowej 7 lat dla dzieci. Ustawodawca założył, że dzieci szkolne mają już podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa, potrafią prawidłowo ocenić kryzysową sytuację. Poniżej tej granicy, rodzice mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeśli dziecko znajdzie się w niebezpiecznych warunkach.

DSC_711598

Oczywiście, że granica wiekowa nie jest jedynym wyznacznikiem, bowiem nie możemy dziecka zmuszać do zabawy, nawet już po zdmuchnięciu 7 świeczek na torcie. Musimy wyczuć moment, w którym uznamy, że nasza pociecha jest gotowa, aby samodzielnie pójść na plac zabaw czy pobawić się na przydomowym podwórku z rówieśnikami. Nie można jednak otworzyć zbyt dużego parasola ochronnego, socjalizacja to bardzo ważny element rozwoju każdego dziecka, które nabywa kolejne umiejętności (korzystając z różnorodnych urządzeń na placu zabaw), zaczyna radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Psychologowie są zdania, że – zanim podejmiemy decyzję – powinniśmy uważnie obserwować kilkuletnią córkę czy synka. Widzimy, w jaki sposób reagują, kiedy na chwilę zostawimy je pod sklepem (robiąc zakupy), u znajomych czy przy kasie. Jeśli są wtedy spokojne, nie panikują, nie płaczą – bardzo możliwe, że stopniowo zaczynają zgłaszać gotowość do samodzielnej zabawy poza domem. Musimy zwracać uwagę na każdy niepokojący objaw, który u nich zauważymy.

Rodzice nie mogą jednak okazywać dziecku nieuzasadnionego lęku, cały czas musimy im serwować treningi samodzielności, testować w mało wymagających zadaniach (stać pod sklepem, żeby dziecko kupiło samodzielnie chleb). Z czasem zaczniemy coraz mniej pomagać. Niestety nie zawsze rodzice się na to decydują, mając samemu wiele problemów emocjonalnych, nie konsultując naszych decyzji ze specjalistą.

Jeśli nasze dziecko ma starsze rodzeństwo, wtedy jest o wiele łatwiej wdrożyć w życie wiele decyzji, ale nie możemy zapomnieć, że to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Nie można obciążać tym innych dzieci.

Na placu zabaw – podobnie jak w innych miejscach poza domem – kluczowe jest wyznaczanie granic, rozmawianie o zasadach. Wbrew pozorom dzieci to lubią. Zatem, zanim wyjdzie na zewnątrz, przypomnijmy mu o wszystkich wcześniejszych ustaleniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*