Pierwsza samodzielna kolonia. Czy to już?

Każde dziecko dojrzewa w swoim tempie i nawet rówieśnicy mogą pod tym względem bardzo od siebie odbiegać. Niekoniecznie jest to powód do niepokoju, ponieważ istnieje całe mnóstwo czynników, które mają wpływ na dojrzałość emocjonalną człowieka. Na pewno ważną rolę odgrywa zabawa na placu zabaw i integracja z rówieśnikami. Poza tym w dzieciństwie już kilka miesięcy różnicy może mieć ogromne znaczenie. Kiedy zatem jest najlepszy czas, by wysłać dziecko na pierwszą kolonię?

kolonia 1

Jak wspomnieliśmy na wstępie, jest to kwestia dość indywidualna, bo każdy malec rozwija się w swoim tempie, jednakże przeciętny 7-8 latek powinien bez problemu poradzić sobie na takim wyjeździe bez rodziców. Bardzo ważną kwestią jest tu samodzielność dziecka. W tym wieku powinien już bez problemu umieć zadbać o swoją higienę, ubrać się, mówić o swoich potrzebach (gdy jest głodny, coś go boli, źle się czuje lub czegoś potrzebuje), odnaleźć się wśród rówieśników itp. W tym miejscu warto podkreślić, że niejednokrotnie rodzice wyręczają swoje ukochane pociechy w codziennych czynnościach, o czym pisaliśmy w tym artykule. Niestety nie jest to dobre podejście, wręcz przeciwnie! W dłuższej perspektywie niesie najmłodszym więcej szkody niż pożytku, a skutki mogą się ujawniać choćby na koloniach.

Oprócz nabytych umiejętności, ważne jest też podejście dziecka do rozłąki. Najlepiej jeśli nie przeszkadza mu zanadto brak rodziców, jednak może się okazać, że gdy przyjdzie wieczór, dziecko zacznie bardzo tęsknić. Przed takim wyjazdem warto stopniowo przyzwyczajać syna lub córkę do noclegów bez rodziców. Najpierw u babci, potem u kolegi czy koleżanki, gdzie będzie wyłącznie pod okiem innych opiekunów. Co ważne nie wolno robić nic na siłę! Jeśli zbyt wcześnie wyślemy dziecko na kilkudniowy wyjazd bez rodziców, może poczuć się odtrącone. Z drugiej jednak strony częściej to rodzicom jest trudniej pogodzić się z myślą, że ich dziecko ma pojechać z rówieśnikami pod okiem właściwie obcych opiekunów niż samemu kilkulatkowi. Najważniejsze to nie wpadać w panikę i nie przekazywać dziecku własnych lęków.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*