Oponowa huśtawka

Nie ma na świecie takiego placu zabaw, na którym zabrakłoby huśtawki. Jest to główny element każdego miejsca przeznaczonego do dziecięcej zabawy. Huśtanie się do woli to marzenie każdego dziecka. Ale huśtawka to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Uczy bowiem koordynacji, równowagi i samodzielności. Konstrukcje huśtawki dla dzieci są różne drewniane, metalowe czy gumowe.

playground-2579610_960_720

Ciekawym rozwiązaniem jest tradycyjna huśtawka z opony, czyli huśtawka bocianie gniazdo. Okrągłe siedzisko w postaci opony zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zazwyczaj zawieszone na solidnych łańcuchach, na stabilnym stelażu lub gałęzi drzewa. Taką oponową huśtwakę można łatwo wykonać we własnym zakresie.

Opony, które lata świetności mają już za sobą, z powodzeniem mogą trafić do ogrodu, by rozpocząć nowe życie w innej postaci. Opony zajmują sporo miejsca, ale są bardzo trwałe. Warto znaleźć pomysł na jej wykorzystanie, zwłaszcza że na świecie coraz bardziej popularne są tzw. ogrody oponowe, pełne opon zastosowanych w nowej roli.

Doniczki z opon są chyba najpopularniejszą formą ich recyklingu. Pokolorowane, przyozdobione i posadzone w nich przepiękne kwiaty stają się prawdziwą dumą ogrodu. Oprócz tego stolik i pufy z opon i już mamy, jak ugościć znajomych. Nie obce oponom są również umocnienia, płotki, ogrodowe ozdoby czy zabawki dla dzieci. Jedną z najpopularniejszych jest właśnie wspomniana już wcześniej oponowa huśtawka.

Aby ją wykonać, trzeba na początek znaleźć nadającą się do tego oponę. Im jest ona większa, tym lepsza. Należy ją dokładnie obejrzeć czy nie jest popękana, aby komuś póżniej nic sie nie stało. I dokładnie oczyścić z różnych pozostałości po wcześniejszym jej użytkowaniu. Nastepnie wywiercamy w oponie kilka dziur, którymi będzie spływać woda. Umożliwi to zabawę nawet po ulewie. Wycięte dziurki powinny znajdować się na dole opony.

Dobrej jakości linę ok. 15 m długości wieszamy na solidnej gałęzi o średnicy ok. 30 cm. I zabezpieczamy tzw. płaskim węzłem, aby nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo. Drugi koniec przywiązujemy do opony i zabezpieczamy tym samym węzłem. Pozostałą część odcinamy. Opona powinna znajdować się ok. 30 cm nad ziemią. Warto połóżyć ściółkę pod oponą, aby dzieciom lepiej było lądować czy zeskakiwać z huśtawki.

Podobnie montujemy huśtawkę na stelażu. Jeżeli chcemy, aby huśtawka była dla wszystkich warto w oponie umieścić haczyki, przez które przełożymy linę w taki sposób, aby można było dostosować wysokość huśtawki do jej użytnika. Huśtawka z opony wydaje się stanowić niezwykłą ozdobę ogrodową, ale przede wszystkim sprawi, że nasze dziecko będzie mogło przyjemnie i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*