Nowoczesne technologie. Jak i czy w ogóle powinno korzystać z nich dziecko?

Coraz młodsze dzieci znajdują pod choinką urządzenia, umożliwiające korzystanie z nowoczesnych technologii. Dobrze wiecie o czym mowa. 😉 Chcąc sprawić naszym dzieciom jak największą radość, kupujemy im tablety, smartfony, laptopy… Ale czy na pewno jest to dla nich aż tak korzystne?

kids-playing-1253096_1280Jakiś czas temu pisaliśmy już o zagrożeniach płynących z niekontrolowanego dostępu do Internetu przez dzieci. W gruncie rzeczy trudno jest upilnować dziecko, skoro właściwie wszędzie ma dostęp do sieci, jednak nie usprawiedliwia to do zaniechania starań. Nie inaczej jest z korzystaniem z samych urządzeń. Nawet jeśli już je dostaną, powinny używać ich z umiarem. Niestety najmłodszym często go brakuje, dlatego też konieczne jest wsparcie rodziców.

Od czego zacząć?

Daj przykład!

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dzieci biorą z ciebie – jako rodzica – przykład. Trudno będzie wymagać od dziecka, żeby ograniczało czas spędzany ze smartfonem, skoro sam przez cały dzień nie możesz oderwać się od laptopa czy telefonu służbowego. Pamiętaj, że jesteś największym idolem swojego dziecka i ono chce być takie jak ty! Spróbuj zwrócić większą uwagę na czas, jaki spędzasz na oglądaniu telewizji czy używaniu innych urządzeń i świadomie dawaj przykład swoim dzieciom. Zachęcaj je do wspólnych wyjść na plac zabaw, gry w piłkę czy jazdy na rowerze. O tej porze roku możesz zabrać dzieci na łyżwy, sanki lub zwyczajny spacer. Ważne, żeby wyjść z domu i pokazać najmłodszym inne, równie ciekawe formy spędzania czasu.

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy…

Bardzo istotnym elementem jest stawianie granic i ich przestrzeganie. Już na samym początku ustal ile czasu twoje dziecko będzie korzystało z komputera czy oglądało film na tablecie. Warto ustawić przed dzieckiem zegarek, pokazać ustawienie wskazówek, które będzie oznaczało koniec grania na komputerze i wyegzekwować dotrzymanie ustalonych warunków. Oglądając z dzieckiem film czy bajkę w telewizji, dobrze jest wyłączyć odbiornik zaraz po ich zakończeniu. Nie czekaj na to, co zacznie się jako następne.

Oczywiście to nie jedyne nasze rady w tym aspekcie. Ciąg dalszy już wkrótce!

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*