Niezbędne urządzenia komunalne

Plac zabaw, poza urządzenia zabawowymi, które przynoszą wiele radości i wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, powinien być wyposażone w niezbędne urządzenia komunalne, które ułatwiają codzienne użytkowanie, szczególnie… rodzicom. Do najpopularniejszych oczywiście należą ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci (betonowe, metalowe), barierki, a nawet… zacienienia (powoli zaczną się przydawać).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Bardzo przydatne uzupełnienia, których lokalizacja ma strategiczne znaczenie. Tzw. „mała architektura” – bo tak określane są urządzenia komunalne – jest bardzo istotna z punktu widzenia zarówno estetycznego, jak i funkcjonalnego. Np. ogrodzenia chronią place zabaw przed wtargnięciem dużych zwierząt, które stanowiłyby zagrożenie dla dzieci oraz wyposażenia. Nawet najbardziej wytrzymałe urządzenia mogłyby nie przeżyć takiego starcia.

Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie wszystkich elementów, co ma wpływ na komfort, bezpieczeństwo wszystkich użytkowników (nie tylko placu zabaw, ale nawet wszelkich dróg komunikacyjnych).

Ławka – funkcjonalna dekoracja

Jeśli chodzi o ławki, to są one bardzo przydatne szczególnie dla rodziców (najczęściej matek z wózkami) oraz zmęczonych dzieci, które muszą od czasu do czasu odsapnąć, napisz się wody, coś zjeść. Dlatego coraz częściej montowane są również niewielkie stoliki, żeby przygotować drobny posiłek dla naszych głodnych pociech. Na świeżym powietrzu smakuje lepiej!

A po jedzeniu wszystkie śmieci powinny trafić prosto do kosza odpowiedniej wysokości, aby nawet najmłodsze dzieci mogły bez problemu dosięgnąć. Im szybciej będą edukowane, tym lepiej. Pamiętajmy, że kosz ustawić ok 2-3 metrów od ławek, aby owady atakujące śmietnik nie przeszkadzały w odpoczynku.

Z kolei ławki powinny być ulokowane w ten sposób, aby rodzice mieli jak najszerszy kąt obserwacji placu. Nie mogą być jednak zbyt blisko płotu, żeby nie służyły jako podpórka do przeskoczenia. Kreatywność dzieci nie zna granic.

Skoro już przy płocie jesteśmy, to jego rekomendowana wysokość to 1 metr, a zarówno furtki, jak i bramy – zgodnie z normami bezpieczeństwa – powinny się otwierać do zewnątrz. Jest to także ochrona przed zwierzętami, które mogłyby bez problemu otworzyć furtkę mocniejszych popchnięciem, jeśli drzwi otwierałyby się w drugą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*