Nieprawidłowości na placu zabaw

Bezpieczeństwo dzieci to jedna z największych wartości, o jaką dbają rodzice i opiekunowie. Odpowiednia opieka powinna być zapewniona zarówno w domu, przedszkolu, jak i na placu zabaw. Szczególnie tam maluchy narażone są na różnego rodzaju urazy i wypadki. Nie zawsze potrafimy określić czy konkretny plac zabaw jest odpowiednio zabezpieczony. Na co zwrócić uwagę?

freekids2Nie wszyscy producenci placów zabaw zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa oferowanego przez siebie sprzętu. Dlatego warto być wyczulonym na zagrożenia, jakie mogą spotkać naszych najmłodszych podczas beztroskiego odpoczynku. Źle zamontowana huśtawka czy karuzela może być przyczyną nieszczęścia, jakim jest upadek czy nabawienie się innego urazu. Zwracajmy uwagę na jakość wykonania sprzętu oraz jego rozmieszczenie na placu zabaw.

Pierwszą rzeczą, która powinna nas zaalarmować, gdy udajemy się na tereny rekreacyjne, jest brak ogrodzenia. Każdy plac zabaw powinien być otoczony płotkiem lub siatką. Ma to na celu zabezpieczenie danego miejsca przed zwierzętami oraz oddaleniem się dziecka pod nieuwagę rodziców. Trudno utrzymać czystość na terenie, który jest ogólnie dostępny i otwarty dla każdego.

Bezpieczny plac zabaw powinien posiadać odpowiednio spisany regulamin, powieszony w widocznym miejscu. Wśród informacji, jakie będzie zawierał, dobrze, aby zaznaczono kto jest zarządcą, jaki jest telefon do właściciela oraz dokładny adres nieruchomości. Koniecznie powinien pojawić się numer alarmowy 112, pod który należy zadzwonić, gdy zajdzie potrzeba wezwania służb ratowniczych lub interwencyjnych. Co ciekawe, żaden regulamin nie powinien zakazywać wstępu na plac zabaw dzieciom poniżej 3 lat. Takie postępowanie jest złamaniem obowiązujących praw.

Sprzęt na placu musi mieć przeprowadzane regularne przeglądy, w celu usprawnienia ich działania i zapobiegania usterkom. O zapewnieniu odpowiedniej kondycji urządzeń do zabawy mówi norma PN-EN 1176-1 i 7, która wyznacza trzy rodzaje przeglądów. Pierwszy typ to oględziny okresowe, wykonywane codziennie lub w ciągu tygodnia. Kolejnym jest kontrola funkcjonalna, przeprowadzana co miesiąc lub co trzy. Ostatnim rodzajem jest coroczna kontrola podstawowa, która powinna kompleksowo sprawdzać stan techniczny maszyny. Częstotliwość przeprowadzania kontroli uzależniona jest od ciężaru urządzenia.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*