Naturalne nawierzchnie stosowane na placach zabaw

Nawierzchnia na placu zabaw dla dzieci pełni bardzo ważną rolę. Musi być tak dobrana, aby zapewniała dzieciom maksymalne bezpieczeństwo w razie upadku, ale jednocześnie powinna być łatwa do utrzymania i stanowić stabilne podłoże dla urządzeń zabawowych.

Chociaż wciąż najczęściej wybierana jest trawa, to takie podłoże nie może znajdować się pod zjeżdżalniami, karuzelami, huśtawkami i innymi wysokimi urządzeniami. Istotna jest bowiem maksymalna wysokość, z jakiej można upaść. Jeżeli wynosi ona powyżej 1 metra, należy zastosować inną nawierzchnię, ponieważ ta nie jest wstanie wystarczająco zamortyzować upadku. Zaletą trawy jest to, że po deszczu wpije wodę i nie trzeba obawiać się, że na placu zabaw powstanie błoto. Z drugiej jednak strony, jeśli trawa jest często i intensywnie użytkowana, staje się mało atrakcyjna wizualnie, ponieważ wyciera się i traci kolor, więc może stać się przesuszona.

Piasek, w przeciwieństwie do ww. nawierzchni, po intensywnym deszczu, może prowadzić do tworzenia się kałuż i błota. W przypadku zastosowania takiej powierzchni, wysokość krytyczna upadku jest nieco wyższa, jednak zależy od grubości warstwy piasku w określonym miejscu. Minimalna grubość powinna wynosić 20 cm. Wówczas krytyczna wysokość upadku jest równa 2 m. Analogicznie, stosując warstwę 30-centymetorową, wysokość krytyczna upadku wynosi 3 m. Decydując się na piasek, nie można kupić dowolnego. Należy bowiem wybrać taki, którego grubość ziaren mieści się w przedziale od 0,2 do 2 mm. W przypadku nawierzchni żwirowej, parametry dotyczące grubości warstwy i krytycznej wysokości upadku nie różną się. Zmienia się natomiast grubość ziaren, która powinna wynosić 2-5 mm. Wadą podłoża sypkiego jest to, że istnieje ryzyko zanieczyszczeń, znajdujących się pod powierzchnią. Ponadto, należy regularnie sprawdzać ich grubość.

Choć ww. rodzaje nawierzchni są z pewnością ekonomiczne, to każda ma swoje wady i zalety. Nie we wszystkich przypadkach sprawdzą się równie dobrze i okażą tak samo opłacalne.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*