Nagradzasz dziecko słodyczami? To wielki błąd!

Każdy rodzic od najmłodszych lat uczy swoje dzieci rozgraniczać dobro i zło. Za niewłaściwe zachowanie karze, a za dobre wynagradza. Zarówno nagroda, jak i kara pełnią ważną rolę w wychowaniu dziecka, jednakże sęk w tym, by stosować je w odpowiednich formach oraz zawsze być konsekwentnym.

child-164454_1280Odpowiedni sposób nagradzania wzmacnia motywację dziecka, by zachowywać się właściwie. Ponadto przyczynia się do kształtowania samooceny, wspomaga rozwój psychiczny i pokazuje młodemu człowiekowi, co jest dobre. Najczęściej stosowaną nagrodą są oczywiście… słodycze. Jest to jedna z najgorszych możliwości, jaką opiekun może wybrać. Przecież jest tyle alternatyw!

Nagrodą równie dobrze mogą być wyjścia do kina, zabawa z rówieśnikami na placu zabaw, wycieczki do zoo lub pobliskiego aquaparku. W wielu przypadkach wystarczą (a przynajmniej powinny wystarczyć) jedynie pochwała dziecka, uśmiech, uznanie czy aprobata, które często są pomijane i zastępowane nagrodami rzeczowymi w postaci słodyczy, nowych zabawek, pieniędzy czy kupnych drobiazgów.

Drodzy rodzice, czy słodycze nie są przypadkiem pożywieniem? Czyż nie mają dokładnie takiej samej funkcji, jak zupa jarzynowa, kotlet drobiowy, sałatka czy kompot? W razie wątpliwości odpowiadamy: słodycze są jedzeniem i należy je traktować dokładnie tak samo jak pozostałe pokarmy! Nagradzając nimi dziecko, nadajemy słodyczom nadzwyczajną funkcję. Dziecko zaczyna kojarzyć je z przyjemnością, stają się dla niego wyjątkowo atrakcyjne, ale trudno osiągalne. Wyrabiając konsekwentnie w dziecku takie przekonanie (nagradzając je słodyczami) sprawiamy, że będzie ono chciało słodyczy coraz bardziej. Co więcej może dojść do tego, że dziecko nie będzie słuchało rodziców, jeśli nie dostanie słodyczy w zamian. Czy o to nam chodzi?

Słodycze nigdy nie powinny stanowić formy wynagrodzenia. Bez względu na to, czy miałaby to być motywacja do zjedzenia obiadu czy też dobrego zachowania – w gruncie rzeczy to zwyczajna manipulacja i przekupstwo najmłodszych.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*