Mikołajki dawniej i dziś

Już jutro 6 grudnia, czyli… Mikołajki! Jedno z tych świąt, które jest szczególnie lubiane przez dzieci. Oczywiście w ten dzień najmłodsi dostają od św. Mikołaja drobne upominki, które dziś nie zawsze są aż tak skromne jak kiedyś. Warto bowiem podkreślić, że ta tradycja na naszych ziemiach znana była już w co najmniej XVIII w. Wówczas dzieci dostawały pierniczki, złocone orzechy, soczyste jabłka i małe krzyżyki z drewna.

santa-claus-1628845_1280

Nazwa święta, którą znamy współcześnie – Mikołajki – została nadana w okresie komunizmu, choć korzenie tej tradycji sięgają setek lat wcześniej. Wszystko opiera się na historii biskupa Miry, który później został świętym. Cały swój majątek rozdzielił między biednych z miasta. Obecnie jest przedstawiany jako stary mężczyzna z bujną brodą, noszący charakterystyczne dla biskupów nakrycie głowy – infułę, a w ręku trzymający pastorał. Ponadto ma ze sobą worek prezentów dla dzieci oraz pęk rózg. Data święta nie jest oczywiście przypadkowa. Wypada dokładnie w rocznicę śmierci świętego, a najmłodsi z tej okazji dostają mini upominki.

Niestety w okresie, gdy w Polsce panował komunizm, władzom bardzo nie spodobałoby się obchodzenie święta przypominającego o chrześcijańskiej tradycji. Naród nie chcąc jej porzucać, określił dzień jako Mikołajki. Dzięki temu nazwa nie nawiązywała bezpośrednio do świętego Mikołaja.

Dziś Mikołajki obchodzi się zarówno w domach, jak też szkołach czy przedszkolach. Dzieci otrzymują najczęściej słodkości, kalendarz adwentowy z czekoladką na każdy dzień, a od rodziców czy najbliższych zdarzają się też zabawki. Oprócz prezentów 6 grudnia, najmłodsi dostają także prezenty w Boże Narodzenie, ale jakiś czas temu dostawało się podarki wyłącznie w rocznicę śmierci św. Mikołaja.

Pozdrawiamy, Freeekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*