Mamo, tato, chodźmy do ZOO!

Zoo to park pełen pięknych, często zupełnie egzotycznych gatunków zwierząt. Zdania na temat ogrodów zoologicznych są podzielone, jednak nie da się ukryć, że dla dzieci, jak też wielu dorosłych, może to być jedyna okazja do podziwiania egzotycznych okazów zwierząt.

australia-zoo-998011_1280

Na wstępie należy wspomnieć, że dzięki takim miejscom udaje się przywrócić populację zagrożonych gatunków. Przykładem prosto z Polski jest restytucja żubra. Niemal każde zoo stawia sobie podobne cele, jedynie zmieniają się gatunki zwierząt. Kolejny przykład, tym razem ze świata, to panda wielka. W przywrócenie tych zwierząt wkłada się mnóstwo energii i poświęcenia m.in. w pekińskim zoo.

Z drugiej strony traktowanie zwierząt w zoo nie zawsze jest takie, jak powinno. O tym mówi się mniej, jednak jest to fakt. Już samo ograniczanie im wolności jest sprzeczne z ich naturą i zapewne nie sprawia im radości. Zdarzają się też przypadki, że wybieg dla zwierząt jest zlokalizowany bardzo blisko ruchliwej ulicy a miejskie hałasy i spaliny to niezbyt komfortowe warunki. Podobnie jak (nawet ogromnych rozmiarów) klatka, w której trzymane są ptaki.

Idąc jednak tym tropem, trzeba by przyjrzeć się zwierzętom, które bardzo często hodujemy we własnych domach. Rybki w akwariach, gryzonie i papugi w klatkach, a także nasi czworonożni przyjaciele. Co prawda ci ostatni mają jeszcze możliwość wyjścia na spacer, ale w gruncie rzeczy idea jest taka sama, jak ta, towarzysząca trzymaniu zwierząt w zoo – ludzka przyjemność.

Choć ogrody zoologiczne wzbudzają wiele kontrowersji, jeszcze więcej emocji dostarczają najmłodszym. Dla dzieci jest to ogromna frajda, ale przed zakupem biletu, warto zastanowić się, jakie my mamy na ten temat zdanie i postąpić zgodnie z sumieniem.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*