Lody, lody dla ochłody…

Dni coraz cieplejsze, więc każdy z nas szuka orzeźwienia i schłodzenia. Nie od dziś wiadomo, że dla ochłody najlepsze są lody. Lubią je zarówno dorośli jak i dzieci, ale czy lody na pewno są dobre dla zdrowia? Na temat tych słodkości krąży wiele mitów, jednak nie wszystkie są prawdziwe.

Dość często można się spotkać z przekonaniem, że od jedzenia lodów można się przeziębić. Na wstępie dementujemy ten mit, ponieważ to bakterie i wirusy powodują choroby. Dzieci najczęściej zarażają się w przedszkolu czy spędzając czas w bliskim towarzystwie osób zainfekowanych.

fruit-ice-1052051_1280

Lody są nieco lepszą alternatywą dla „zwykłych” słodyczy. Bazę tradycyjnych lodów stanowi przecież mleko lub śmietana, które są źródłem wapnia. Porcja lodów śmietankowych podana ze świeżymi owocami, może być pysznym i jednocześnie bogatym w witaminy deserem. Niestety wiele lodów dostępnych w sklepach to przede wszystkim kumulacja cukru, syropu glukozowo-fruktozowego czy innych substancji słodzących, barwników, aromatów i konserwantów. Warto czytać etykiety, bo czasem skład takiej „przyjemności” może przyprawić o zawrót głowy. Za wszelką cenę wystrzegaj się produktów, składających się z substancji wyjętych rodem z tablicy Mendelejewa. Najlepszym wyborem są lody własnej roboty. Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne, a na pewno o wiele zdrowsze! Przede wszystkim wiesz dokładnie, co się w nich znajduje. W internecie z łatwością można znaleźć wiele przepisów, a przygotowywanie takiej pyszności ze swoim dzieckiem, to dla niego dodatkowa frajda!

Bez względu na to, czy podejmiesz wyzwanie i sporządzisz lody we własnym domu czy też kupisz gotowy produkt, kluczową rolę pełni umiar. Pozwól dziecku raz dziennie na małą przyjemność -najlepiej do południa (organizm efektywniej wykorzysta dostarczone kalorie i w mniejszym stopniu odbije się to negatywnie na sylwetce). Pamiętaj również o tym, by lody czy inne słodycze nie stanowiły nagrody. Wpajając dziecku od najmłodszych lat takie przekonanie, skutkuje w niedalekiej przyszłości kojarzeniem słodkiego smaku z przyjemnością. W efekcie za każdym razem, gdy dziecko lub już jako osoba dorosła będzie smutne, przygnębione czy rozczarowane, najdzie go ochota na coś słodkiego. Stąd prosta droga do uzależnienia czy otyłości. Póki masz największy wpływ na dziecko i jesteś dla niego autorytetem, dbaj o jego zdrowie i przyszłość. Na pewno w przyszłości będzie Ci za to wdzięczne.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*