Konserwacja drewnianego placu zabaw

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy o wadach i zaletach drewnianego palcu zabaw. Dziś natomiast poruszymy szerzej zagadnienie konserwacji urządzeń zabawowych wykonanych z tego surowca. Należy bowiem pamiętać, iż jest on mniej trwały niż np. metal.

3314136418_91f430fa23_zDrewno wykorzystywane do produkcji placów zabaw, jest ówcześnie impregnowane jedną z dwóch metod: zanurzeniową bądź ciśnieniową. Zabieg ten nadaje mu większą odporność na działanie czynników atmosferycznych, jednak nie gwarantuje 100% ochrony. Drewno musi być dodatkowo pomalowane specjalną farbą – po pierwsze przeznaczoną specjalnie do tego surowca, a po drugie nadającą się do stosowania na zewnątrz. Ten typ farby ma dość rzadką konsystencję, co umożliwia przesiąkanie nawet do głębokich warstw. Dzięki temu nałożona warstwa farby dodatkowo wzmocni strukturę drewna i pomoże zminimalizować ryzyko, iż drewniane elementy zaczną gnić czy próchnieć. Ponadto impregnat zabezpieczy przed zagrzybieniem, szkodnikami oraz sinizną. Malowanie drewnianego placu zabaw niesie za sobą również korzyści estetyczne. Warto bowiem wspomnieć, iż na rynku dostępne są różne kolory farb. Pozwala to na wybór koloru, a to nadaje urządzeniom nowy i świeży wygląd.

Zdecydowanie nie poleca się stosowania farb olejnych. Pokrywając drewno warstwą tego typu, utrudniamy mu dostęp do tlenu, co z kolei może stać się przyczyną gnicia od środka. Surowiec ten, jeśli przebywa na zewnątrz, musi mieć możliwość regulowania wilgoci w sposób naturalny. Farby olejne, podobnie jak lakiery zakłócają tę równowagę, dlatego nie zaleca się stosowania ich na placach zabaw. Ważnym aspektem jest również wybór preparatów, które nie zawierają substancji toksycznych oraz nie są łatwopalne. Częstotliwość malowania drewnianych urządzeń jest sprawą indywidualną i związaną z intensywnością użytkowania placu zabaw. Zaleca się jednak odświeżyć urządzenia raz na rok, maksimum 2 lata.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*