Kłamstwa, kłamstewka, a może dziecięca fantazja?

Dorośli statystycznie kłamią 13 razy w ciągu tygodnia, a zatem prawie 2 razy dziennie. Często te zabiegi mają na celu osiągnięcie jakichś korzyści i niektórzy z nas opanowali tę sztukę do perfekcji. Ale przecież dzieciom też zdarza się kłamać. Czy ich zamiary są podobne jak dorosłych?

girl-1617758_1280

Kłamstwo a fantazja

Wyobraźnia między 2 a 5 rokiem życia nie zna granic. Dla dzieci wszystko jest możliwe i nie są jeszcze w stanie rozróżnić co jest faktem, a co fikcją. Nie można wówczas mówić o kłamstwie. Stąd właśnie biorą się różne opowieści, abstrakcyjne rysunki czy wcielanie podczas zabawy w wymyślonych bohaterów. Fantazjowanie jest zupełnie naturalne i wpisane w ten etap rozwoju człowieka. Nie jest powodem do zmartwień i nie powinno się karcić dziecka za takie zapędy. W ten sposób rozwijają też swoją kreatywność, która jest niezwykle cenna. Zareagować powinno się jedynie wówczas, gdy wypowiadane przez dziecko słowa mogą nieść za sobą poważne konsekwencje np. „plac zabaw się pali” (oczywiście pod warunkiem, że jest to nieprawda). Wówczas trzeba dziecku wytłumaczyć, że to niezgodne z prawdą i opowiedzieć o możliwych konsekwencjach.

W pułapce wyobraźni

Do około 5-6 roku może okazać się trudne wytłumaczenie dziecku, że ich ulubiony stworek z bajki naprawdę nie istnieje. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku, że dziecko za bardzo wczuje się w rolę swojego kreskówkowego idola i stwierdzi, że umie latać… Z tego względu trzeba zachować szczególną czujność i dopilnować, żeby zabawa była w pełni bezpieczna. Trudno bowiem przewidzieć, co dziecku przyjdzie do głowy. Inną, lecz równie istotną kwestią jest uważne słuchanie dziecka. Jeśli mówi, że „na placu zabaw był taki pan, który częstował dzieci cukierkami” albo „pani w przedszkolu dużo krzyczy i uderzyła Krzysia”, nie ignoruj takich sygnałów. Zanim uznasz je za fałsz, wypytaj dokładnie dziecko, bo być może coś w tym jest.

Pamiętaj, że fantazja nie jest kłamstwem i nie karz dziecka za zmyślone opowieści. Zachowaj jednak czujność i zadbaj o jego bezpieczeństwo!

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*