Kilka słów o normach bezpieczeństwa

Na placu zabaw, dzieci przede wszystkim muszą być bezpieczne. Obecnie przykłada się do tego dużą wagę, dlatego też normy, które obowiązują, są bardzo rygorystyczne. Z biegiem czasu zostają coraz bardziej uściślone i wzbogacone o kolejne regulacje prawne.

the-pitch-653867_1280

Wspomniane przepisy poruszają przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem użytkowania placów zabaw. Na terenie przeznaczonym dla dzieci nie mogą bowiem znajdować się żadne ostre krawędzie, wystające druty czy śruby, o które dzieci mogłyby się skaleczyć. Rejon ten powinien być ogrodzony i oddalony od ulicy o co najmniej 10 metrów. Jeśli znajduje się na nim również boisko przeznaczone do gier zespołowych wysokość ogrodzenia powinna wynosić przynajmniej 6 m. Ów przepis ma na celu chronić okolicznych mieszkańców, przed niekontrolowanym wydostaniem się piłki poza wyznaczony teren. W przypadku, gdy boisko mieści się w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, nie powinno zabraknąć również piłkochwytów, opatrzonych w tłumiki akustyczne. Pozwalają one na zredukowanie hałasu, powstającego w wyniku uderzenia piłki o kratę. W tym aspekcie istotna jest również nawierzchnia. Dobór odpowiednich materiałów na tę część placu zabaw może bowiem potęgować dźwięk uderzeń, bądź je wytłumiać. W pierwszej kolejności należy jednak uwzględnić ww. bezpieczeństwo. Powierzchnia pokrywająca teren dla najmłodszych nie powinna być zbyt twarda i minimalizować ryzyko powstawania kontuzji oraz skaleczeń. Jednocześnie pełni ona bardzo ważną rolę estetyczną i musi być łatwa w utrzymaniu czystości.

Bezpieczne place zabaw wymagają regularnych i udokumentowanych kontroli, przynajmniej raz w tygodniu, a obowiązkiem administratora jest także zadbanie o czystość i porządek.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*