Kiedy i jak powiedzieć dziecku prawdę o św. Mikołaju?

Święta to wspaniały czas, który jest szczególnie lubiany przez dzieci. Oczywiście dla nich największą atrakcją są prezenty rozdawane przez św. Mikołaja. Jednak wraz z wiekiem dzieci zadają coraz więcej pytań o tego Świętego i coraz trudniej znaleźć sensowne argumenty, potwierdzające jego istnienie. Może to czas, żeby powiedzieć dziecku prawdę?

christmas-72184_1280

Każdy z nas jako dziecko wierzył w istnienie św. Mikołaja, podobnie jak większość dzieci w naszej i podobnych do naszej – kulturach. Ma to swój urok i niewątpliwie bardzo uprzyjemnia dzieciństwo. Niestety przychodzi taki moment, żeby powiedzieć dziecku prawdę. Nie da się wyznaczyć jednego najlepszego momentu w życiu wszystkich dzieci, podobnie jak przewidzieć ich reakcji. Każde dziecko jest przecież inne.

Niektóre same się domyślają już w wieku 4-5 lat, że prezenty pod choinką nie są sprawką Mikołaja, inne wciąż usilnie wierzą to mając 10 czy 12 lat. Bez względu na to, każdy z nas kiedyś przez to przeszedł. :) Wasze dzieci też się z tą wiadomością uporają.

Najlepiej poruszyć ten temat, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Tam pozna różne dzieci i część z nich już na pewno wie, co się tak naprawdę święci. Lepiej jednak, żeby poznał prawdę od rodziców niż rówieśników.

Jak zatem zacząć rozmowę?

Wybierz spokojny moment, zachowaj spokój i uśmiechaj się. Usiądź blisko swojego dziecka, możesz chwycić je za ręce albo wziąć na kolana. Dzięki temu najmłodszy poczuje się bezpiecznie i lepiej poradzi sobie z tą wiadomością. Spróbuj przekazać dziecku prawdę o św. Mikołaju w taki sposób, by odebrało to jako sukces – wejście w kolejny etap życia, a nie smutną prawdę. Możesz powiedzieć, że jest to taka wielka tajemnica dorastania, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Trzeba jej dotrzymać, żeby młodsze dzieci nie poznały tej prawdy zanim dorosną. Warto również wspomnieć, że św. Mikołaj to jest jak legendarna postać lub bohater bajkowy, który po prostu ma przynosić młodszym dzieciom radość. A starsze już są na tyle duże, że poradzą sobie bez tej tajemnicy. Dobrym pomysłem jest również zachęcenie dzieci do wcielenia się w św. Mikołaja i sprawiania radości innym.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*