Jesienne zabawy z dzieckiem

Polska złota jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, która daje nam nieograniczone możliwości do zabaw z dzieckiem na świeżym powietrzu. Same spacery oraz wizyta na placu zabaw dla dzieci jest o tej porze wystarczająco ekscytująca. Zawsze jednak warto zaproponować maluchowi dodatkowe atrakcje, które pobudzą jego wyobraźnię, a przy okazji czegoś nowego nauczą. Przedstawiamy wam więc dziś kilka pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu z naszą pociechą.

15128919794_fbf972e715_b

Latawiec z liści

Wielokolorowe liście stanowią niezaprzeczalnie jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów jesieni. Wspaniale można je też wykorzystać w zabawie. Poprośmy dziecko, aby nazbierało kilka lub kilkanaście najpiękniejszych i największych liści, po czym polećmy mu związanie poszczególnych za ogonki nitką. Jeśli maluch jest za mały, pomóżmy mu albo zróbmy to za niego. W ten sposób powstanie kolorowy latawiec z liści, który na koniec przywiązujemy do patyka spełniającego funkcję rączki do trzymania. Z taką zabawką maluch może biegać, obserwując jak jego latawiec pięknie wiruje na wietrze i mieni się feerią barw w jesiennym słońcu.

Segregacja liści

To jest zabawa edukacyjna, której poziom trudności dostosowujemy do możliwości dziecka. Polećmy maluchowi nazbieranie różnego rodzaju liści, a następnie każmy posegregować je ze względu na dominujący kolor, kształt lub rodzaj drzewa, z którego pochodzą. Dla pociech wymagających większych wyzwań możemy urozmaicić zabawę o łączenie liści z owocami konkretnych drzew np. kasztanów lub żołędzi.

Znajdź drzewo

Jesień to idealna pora na obserwację drzew i naukę ich nazw. By wspomóc w tym dziecko, wykorzystaj karty pracy z obrazkami drzew i ich nazwami. Takie karty można wykonać samodzielnie lub ściągnąć je z Internetu. Znajdziecie je na oficjalnej stornie promującej naukę według zasad Montessori. Na tych internetowych znajdują się także dodatkowe zadania, które dziecko może wykonać samodzielnie w domu.

Z przygotowanymi kartami wyruszamy na przechadzkę, w trakcie której dziecko ma za zadanie odszukać drzewa znajdujące się na obrazkach. Jeśli chcemy urozmaicić zabawę, można sięgnąć po podobne karty z liśćmi lub owocami drzew.

Życzymy udanych wędrówek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*