Jaką rolę odgrywa zabawa w naszym dzieciństwie?

Już pierwsze chwile życia mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój dziecka i kształtowanie jego osobowości. Zadaniem rodziców jest zapewnienie swoim pociechom jak najlepszych warunków do zdobywania cennych umiejętności, a także wiedzy, które ułatwią dojrzewanie i odnalezienie się w dorosłym świecie.

Place_zabaw_FreeKids_11

Kluczowe znaczenie w pierwszych latach życia ma zabawa. To dzięki niej dzieci uczą się najwięcej i najszybciej. Jest to przyjemny sposób, który umożliwia przyswojenie sporej ilości wiedzy. Zabawa sprawia najmłodszym wiele frajdy, a dostarczane za jej pośrednictwem informacje na długo zostają w ich pamięci. Nie bez znaczenia jest także sprawność ruchowa. Odpowiednia dawka aktywności na świeżym powietrzu nie tylko pomaga rozwijać umysł, ale również mięśnie i kości, które są niezbędne do utrzymania właściwej postawy ciała. Spędzając kilka godzin na zabawie z rówieśnikami w takich miejscach jak place zabaw, dzieci uczą się dzielić wspólną przestrzeń i integrują z innymi. W przyszłości bez wątpienia zaowocuje to łatwością nawiązywania nowych kontaktów. Podczas biegania, wspinania po drabinkach czy bujania na huśtawce, angażowane są różne partie mięśniowe, co jak już wspomnieliśmy, ma istotny wpływ na kondycję fizyczną. Warto również pamiętać o tym, że dziecko, które tak aktywnie spędzi kilka godzin, bez wątpienia da rodzicom odpocząć i prześpi całą noc, niczym aniołek.

Zabawa w pierwszych latach życia nie jest jedynie przyjemnością, a wręcz obowiązkiem. To zajęcia, które dają najmłodszym wiele satysfakcji, ale również w znacznym stopniu przyczyniają się do  prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Rodzice w żadnym wypadku nie powinni ograniczać swoim pociechom okazji i możliwości zabawy z rówieśnikami. Warto jak najdłużej umilać naszym dzieciom codzienność i nie obarczać problemami dorosłych, na które i tak będą miały jeszcze czas.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*