Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Cz. 1

Wszystkie dzieci lubią słodycze i to nie ulega wątpliwości. Niestety rzadko kiedy z taką samą przyjemnością sięgają po owoce i warzywa, choć te są znacznie zdrowsze! Ale jak wytłumaczyć to dziecku?

Przykład idzie „z góry”

Istnieje wiele sposobów, by zachęcić najmłodszych do zdrowego jedzenia, ale przede wszystkim trzeba dać im dobry przykład. W wieku przedszkolnym i na etapie szkoły podstawowej to dorośli są dla dzieci największym autorytetem. Wspólne posiłki stwarzają ku temu doskonałą okazję. Jeśli rodzice będą jeść z przyjemnością dobrze zbilansowane posiłki, najmłodszym z pewnością też przypadną do gustu. Ważny jest ponadto sposób podania posiłku. Zadbaj, by zawartość talerza wyglądała kolorowo i apetycznie. Świetnym rozwiązaniem jest również ułożenie jedzenia w kształcie misia, uśmiechu, samochodu, słońca, kwiatka, huśtawki czy innego dowolnego obiektu, który zainteresuje Twoje dziecko. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Wystarczy uruchomić własną wyobraźnię. :)

Stwórz własny ogródek

Zachęcamy również do zasadzenia w ogródku lub doniczce na parapecie ziół, małych warzyw czy kiełków. Dziecko, które będzie zaangażowane w pielęgnację swojej grządki i zobaczy efekty, na pewno z chęcią spróbuje tego, co wyrosło. Stwarza to również doskonałą okazję do rozmów o rozwoju warzyw i owoców. Dzieci są ciekawe świata i z chęcią dowiedzą się, skąd się biorą jabłka, porzeczki, banany, marchewki, fasola, brokuły itp. Sądzisz, że gdy poznają bliżej cały proces, nie skuszą się na pyszną zupę warzywną lub kolorową sałatkę owocową?

Pozwól dokonywać wyborów

Pamiętaj, żeby dać dziecku możliwość wyboru tego, co zje danego dnia. Ale jest jedno ale. Nigdy nie pytaj „Co chciałbyś zjeść na obiad?”. Wówczas istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek podasz zdrowy posiłek. Jeśli natomiast zapytasz „Chcesz zjeść dziś surówkę z marchewki czy buraków?”, masz pewność, że na talerzu nie zabraknie warzyw, a Twój syn lub córka świadomie podejmie decyzję. Jest to doskonały argument, gdyby dziecko chciało zmienić zdanie podczas obiadu.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*