Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Każdy z nas wie, że sport to zdrowie, a w zdrowym ciele zdrowy duch. Regularna aktywność fizyczna zapobiega chorobom cywilizacyjnym, poprawia nastrój i zapewnia witalność do późnej starości. Znając te wszystkie benefity, chcielibyśmy, by nasza pociecha również pokochała jakiś sport albo przynajmniej codzienną rekreację dla zdrowia. Jak ją do tego przekonać? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym artykule.

bike-775799_960_720

Dawaj przykład

Jeśli chcesz, by twoje dziecko częściej wybierało aktywność fizyczną zamiast siedzenia przed komputerem, to niestety, sam musisz stać się dla niego wzorem. Latorośle uczą się bowiem na przykładach i jeśli widzą, że coś jest atrakcyjne dla rodziców, to zaraz również chcą to robić. Organizuj więc jak najczęściej wspólne wypady rowerowe, wycieczki piesze po górach czy rodzinne mecze siatkówki. Ani się obejrzysz, jak maluch sam będzie dopytywał, kiedy znów razem pogracie.

Zacznij jak najwcześniej

Pamiętaj, że dziecko ma ruch we krwi. To nasza cywilizacja nas rozleniwia, sprawiając, że nic nie jest tak atrakcyjne, jak leżenie przed telewizorem. Ale dziecko, póki małe, zupełnie tego nie rozumie, ono chce się bawić, eksplorować i poznawać świat. Wykorzystaj to. Już od najmłodszych lat można zabierać malucha na spacery. Doskonałym celem tych wypraw będą place zabaw dla dzieci. Szalejąc na karuzelach, zjeżdżalniach czy huśtawkach, szkrab rozrusza całe ciało. Tego typu zabawy będą świetnym zalążkiem do uprawiania regularnie sportu w przyszłości.

Nie rób ze sportu kary

Choć może ciężko w to uwierzyć, niektórzy rodzice używają aktywności fizycznej jako kary dla swojego dziecka. Za jakieś przewinienie każą mu np. biegać wokół bloku albo wykonywać pompki lub brzuszki. Jeśli i tobie przeszło to przez myśl, to absolutnie nie wdrażaj tego pomysłu w życie. W ten sposób tylko zniechęcisz dziecko do sportu i sprawisz, że aktywność na zawsze skojarzy mu się z czymś przykrym.

Nie wymagaj mistrzostwa

Aktywność fizyczna ma być przyjemnością, a nie katorgą. Oczywiście warto popchnąć malca w kierunku jego talentów, ale jeśli widzimy, że dany sport mu zupełnie nie odpowiada, to nie warto dziecka zmuszać. Dyscyplin jest przecież tak wiele, że z pewnością znajdzie taką, która przypadnie mu do gustu. A jeśli już taką znajdzie, to nie wymagaj, by od razu stał się w niej mistrzem. Powinien cię cieszyć sam fakt, że dziecko podjęło regularną aktywność fizyczną. Jeśli zacznie się w niej sprawdzać to super, ale jeśli pozostanie na poziomie rekreacyjnym, też nie ma się czym martwić. Przecież nie każdy musi być sportowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*