Jak zabezpieczyć dziecko przed mrozem?

Mimo, że najgorszy okres chorobowy już minął, a jego druga tura dopiero przed nami na przedwiośniu, to ujemne temperatury, także mogą nie sprzyjać zdrowiu naszych dzieci. Największym zagrożeniem w tym czasie są nagłe zmiany temperatur, które mogą wywołać niepożądaną infekcję. Jak uchronić przed tym dziecko? Oto kilka sprawdzonych rad.

boy-making-snow-angel-1443538838pyr

Nie przegrzewajmy mieszkania

Zimą nie należy rozkręcać kaloryferów do maksimum. Temperatura w domu powinna utrzymywać się na poziome 20 – 21 °C. W ten sposób unikniemy zbytniej różnicy w poziomie ciepła po wyjściu z domu. Z kolei na noc warto jeszcze bardziej przykręcić termostaty i przewietrzyć sypialnię malucha przed snem. Mroźne, rześkie powietrze hartuje oraz zapewnia głęboki, regenerujący sen, który jest jednym z filarów wysokiej odporności.

Z rana natomiast, przed wyjściem z domu do przedszkola, otwórzmy okna na 20 minut przed opuszczeniem mieszkania. W ten sposób maluch przyzwyczai się do temperatury panującej na zewnątrz.

Ubierając dziecko do wyjścia, pamiętajmy, by zabezpieczyć przede wszystkim głowę, ręce i nogi, a odsłoniętą skórę posmarować ochronnym kremem.

Jak najczęściej przebywajmy na dworze

Dziecko powinno przebywać na świeżym powietrzu codziennie, niezależnie od pogody. Wyjątek stanowi naprawdę siarczysty mróz, poniżej 10 °C oraz silny, mroźny wiatr. W pozostałe dni powinniśmy wychodzić z maluchem jak najczęściej. Nie ograniczajmy się tylko do spacerów, ale pozwólmy dziecku aktywnie spędzać czas. Zima to okres wyjątkowych dla dziecka aktywności, takich jak rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, sanki czy łyżwy. Jeśli natomiast nie ma śniegu, to zbierzmy pociechę na najbliższy plac zabaw, gdzie będzie miała okazję wyszaleć się na huśtawkach czy karuzeli.

Ubierając dziecko na zimowe zabawy, pamiętajmy by nie przesadzić. Maluch powinien być podobnie ubrany jak dorosły. Zastosujmy ubranie warstwowe, dzięki czemu w razie przegrzania będzie można zdjąć jedną warstwę. Postawmy na ubrania oddychające, odprowadzające pot i utrzymujące ciepło.

Hartujmy dziecięce stopy

To przez stopy ucieka najwięcej ciepła, a ich przemoczenie często prowadzi do przeziębień. Warto więc przeprowadzić w domu kurację hartującą polegającą na polewaniu stóp prysznicem raz ciepłą, raz chłodną wodą. Po zabiegu dokładnie wycieramy stopy i zakładamy dziecku ciepłe skarpetki.

W czasie zimy pamiętajmy też, by prawidłowo odżywiać nasze dziecko. Dieta powinna być bogata w witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze i odpowiednie źródła białka. Unikajmy produktów przetworzonych, słodzonych napojów i słodyczy. Włączmy do codziennego jadłospisu naturalne antybiotyki w postaci miodu, czosnku i cebuli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*