Jak wychować szczęśliwe dziecko? Cz.2

Ostatnio poruszyliśmy temat szczęścia, przedstawiając zasady pomagające wieźć satysfakcjonujące życie i pełną realizację swojego potencjału. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób uczyć dziecko nawiązywania dających radość relacji między ludzkich, czy to w przedszkolu, na placu zabaw czy w domu, dzięki którym będzie zdolne tworzyć satysfakcjonujące więzi w dorosłym życiu.

Actividad_extraescolar_niños

Ucz szukania dobrych rozwiązań

Kompromis jest przereklamowany. Najlepiej jest szukać rozwiązań, dzięki którym każda ze storn będzie wygrana. W ten sposób respektujemy potrzeby własne oraz partnera dialogu. Uczmy tego nasze dzieci, dzięki temu w przyszłości nie będą one wymuszały na innych swojego zdania, ale będą też potrafiły zawalczyć o własne.

Najpierw słuchać

W kontaktach międzyludzkich słuchanie powinno być podstawową umiejętnością. Często łapiemy się na tym, że podczas wypowiedzi drugiej osoby, skupiamy się na tym, by sformułować odpowiednią ripostę. Działając w ten sposób, nie słyszymy tak naprawdę, co ma do powiedzenia druga storna. To rodzi konflikty i poczucie niezrozumienia. By wesprzeć nasze dzieci w budowaniu dobrych relacji z innymi, uczymy je więc słuchania i zrozumienia dla rozmówcy. Jest to bowiem najlepsze, co możemy dać drugiej osobie. Dzięki temu nasza pociecha nauczy się budować satysfakcjonujące relacje.

Akceptacja dla inności

Świat i ludzie to nieskończona różnorodność. Maluchy uczą się tego już w przedszkolu. Jednak często uprzedzenia ich rodziców wpędzają je w zgubne stereotypy, które utrudniają późniejsze życie. Uczmy więc dzieci otwartości na różnorodność, szukania wartości w każdym człowieku i akceptacji dla inności każdego z nas. Wspierajmy rozwój empatii i szacunku dla drugiego człowieka.

Dbanie o siebie

By być szczęśliwym w życiu, nie wystarczy dążenie do własnej realizacji i nawiązywanie satysfakcjonujących relacji, trzeba jeszcze umieć się zdrowo regenerować na różnych poziomach. Uczmy więc dzieci, że każdemu potrzebny jest czas dla siebie, by móc odnowić się psychicznie i fizycznie, co daje nowe pokłady energii do działania. Dla ciała najważniejszy jest ruch, sen, dobra dieta, dla umysłu czytanie, odwiedzanie ciekawych miejsc, kultura i sztuka, dla serca bliscy ludzie, a dla ducha modlitwa lub medytacja. Rozwijanie dobrych nawyków w każdym z tych aspektów sprawi, że nasz maluch będzie szczęśliwym człowiekiem, który z radością realizuje swój potencjał i nawiązuje satysfakcjonujące relacje z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*