Jak wychować szczęśliwe dziecko? Cz.1

Każdy z nas chce być szczęśliwy i choć żmudnie do tego dążymy całe życie, rzadko udaje nam się osiągnąć cel. Wynika to z tego, że tak naprawdę nikt nas nie nauczył, jak być szczęśliwymi. W większości polskich rodzin dzieci wychowuje się do wypełniania obowiązków i spełniania konkretnej roli, zamiast tłumaczyć im, na czym polega własne szczęście. Jednak możemy to zmienić. Możemy zacząć kształtować pozytywne nawyki w naszych pociechach, co zaowocuje w ich dorosłym życiu i sprawi, że będą bardziej szczęśliwe. Oto nawyki, które warto zacząć wyrabiać już od kołyski.

pexels-photo-404176

Siła jest we mnie

Z takim przekonaniem twoje dziecko powinno wyruszyć w świat. Jest to pogląd mówiący o tym, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za własne szczęście i to my je kreujemy. Jeśli nauczysz tego swoją pociechę zawczasu, stanie się ona bardziej proaktywna. Będzie podejmować działania, które przybliżą ją do realizacji własnych celów i przestanie opierać własne szczęście na innych.

Mieć plan

Planowanie swoich działań to nawyk, który umożliwi realizację własnych celów i marzeń. Uczmy dzieci zastanawiania się nad tym, czego chcą, choćby miała być to nowa lalka czy popołudnie na placu zabaw. Takie planowanie wykształci w maluchu nawyk stawiania sobie celów i konsekwentnej ich realizacji, co znacznie podniesie poziom satysfakcji z życia.

Najpierw obowiązki, potem przyjemności

To nawyk, który pomaga w realizowaniu tego, co sobie wyznaczyliśmy, uczy samodyscypliny, konsekwencji i wytrwałości. Warto kształtować go już od kołyski. Uczmy dzieci, że najpierw trzeba posprzątać zabawki czy odrobić lekcje, a dopiero później można pograć na komputerze, spotkać się z kolegami czy pobawić się na placu zabaw. Taka hierarchia działania z pewnością zapewni sukces twojej pociechy w dorosłym życiu.

Przedstawione dziś nawyki dotyczą naszych planów, działań, realizacji marzeń i celów, stanowiących podstawę satysfakcjonującego życia. Jednak nie tylko z samorealizacji składa się szczęśliwe życie. W kolejnym artykule przedstawimy wam zasady rządzące kształtowaniem satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi i sposoby zaszczepiania ich w naszych dzieciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*