Jak wychować pewne siebie dziecko?

Zdrowa pewność siebie bardzo pomaga w życiu. Dzięki niej łatwiej realizować swoje plany i cele oraz sięgać po marzenia. Dzięki wysokiej samoocenie czujemy się lepiej, lubimy siebie i innych, a nasze życie jest szczęśliwsze. Pewność siebie zależy w głównej mierze od wychowania, dlatego warto rozwijać ja w naszych dzieciach od samego początku. Jak to zrobić? Dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

kid-1241817_1280

Przykład idzie z góry

Dzieci uczą się od nas nie tego, co do nich mówimy, ale tego jak postępujemy. Jeśli więc chcesz, by Twoja pociecha miała wysoką samoocenę, sam powinieneś taką mieć. Jeśli odczuwasz deficyty w tej kwestii, przyjrzyj się bliżej swoim trudnościom. Może potrzebna będzie wizyta u coacha lub terapeuty, który pozwoli uporać się z przeszłością i stać się bardziej akceptującym siebie człowiekiem. Jeśli zależy Ci, aby Twoje dziecko takie było, to warto zacząć najpierw od siebie.

Wspieraj pozytywnie

Skup się na tym, co w Twoim dziecku najlepsze i wspieraj te zasoby. Chwal, doceniaj i zauważaj. To nie jest prawda, że w ten sposób rozpieścisz pociechę albo wychowasz ją na narcyza. Wręcz przeciwnie. Maluch, który może liczyć na wsparcie rodziców, będzie odważniej sięgał po swoje i łatwiej stawi czoła życiowym wyzwaniom, dzięki wewnętrznemu przekonaniu, że da radę.

Poświęcaj dziecku czas

Spędzanie czasu z pociechą, to najlepsze co rodzic może jej dać. Baw się więc z dzieckiem jak najczęściej, chodźcie razem na plac zabaw, czytacie wspólnie książki, oglądajcie bajki. Staraj się też jak najczęściej rozmawiać z maluchem, poznać jego wewnętrzny świat, wtedy dziecko poczuje, że jego przeżycia i uczucia są dla Ciebie ważne, co przeniesie się na podejście do siebie i innych w dorosłym życiu.

Pomagaj rozwijać talenty

Wytrwałość i doskonalenie się w jakiejś dziedzinie znacznie podnosi naszą wiarę w siebie i własne możliwości. Dlatego tak ważne jest, by dziecko prócz szkoły, miało swoją pasję, którą będzie sukcesywnie rozwijać. To da mu poczucie sprawczości i wyjątkowości.

Ucz wyrażać emocje

Przyzwolenie na wyrażanie całego spektrum emocji daje ogromne poczucie własnej wartości i pewności siebie. A od kogo dzieci mają się tego uczyć, jak nie od nas? Nie dziel emocji na lepsze i gorsze, ale ucz dziecko je nazywać i rozpoznawać, a także szukać przyczyn jego stanów emocjonalnych. Dzięki temu w dorosłym życiu nie będzie ono tłumiło tego, co czuje, da sobie i innym przyzwolenie na autentyczne przeżywanie. Pamiętaj też, że emocje oswojone nie zalewają człowieka tak, jak tłumione czy wyparte, co także daje poczucie pewności, że obojętnie co się czuje, to nie jest nic strasznego i można nad tym zapanować.

Rozdzielaj obowiązki

Dziecko powinno mieć obowiązki. To uczy samodyscypliny i pracy na wspólne dobro. W ten sposób również rośnie pewność siebie. Maluch czuje bowiem swoją sprawczość, ale też wie, że jest za coś odpowiedzialny i że coś od niego zależy. Dzięki temu bardziej wierzy we własne możliwości.

Spraw, by dom był bezpieczną przystanią

Dom dla dziecka zawsze powinien być oazą, w której wie, że jest kochane i akceptowane. To daje ogromną siłę, z której pociecha będzie mogła czerpać nawet w dorosłym życiu. Uchroni to ją również przed wpadnięciem w „złe towarzystwo” i podejmowaniem złych decyzji „na złość” rodzicom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*